Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat in Italia
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat in Italia

mi-a fost suspendat permisul in italia pentru alcool,politistul spunea ca pentru doua luni.pot sa circul inafara italiei?dupa trecerea celor doua luni de unde ridic permisul?
permisul se va trimite in Romania, iar suspendarea ptr conducere sub influenta bauturilor alcoolice este valabila in toate tarile UE. indiferent unde veti fi prins conducind masina cu permisul suspendat, veti fi pasibil de sanctiuni penale.
voi fi sanctionat si de autoritatile romane sau doar de cele italiene?trebuie sa dau examen?
in cazul in care autoritatile italiene dispun o pedeapsa cu suspendare,autoritatile romane dispun anularea permisului?