Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general chelt deplasare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

chelt deplasare

Toate chelt cu deplasarea se pun in 625 ? Adica si masa servita (daca aduce factura) biletele de tren, de taxi, diurna si cazarea, c/v combustibilului consumat in cazul in care deplasarea a facut-o cu automobilul personal?
Eu le contabilizez asa: biletele de tren, taxi, avion in 624; masa servita in 623 protocol, diurna si cazarea in 625; combustibilul tot in 624 fiindca nu pot face receptie sa-l pun in 622. Aceasta chelt cu combustibilul in cazul in care se deplaseaza in delegatie cu automobilul personal, este deductibila?
Cume corect? Toate in 625?

Sunt confuz in privinta mai multor lucruri dar acum ma confrunt cu acestea:

1. chelt cu diferite taxe: de parcare, de aeroport, de hotel (cele de pe fact de cazare), emitere copii de pe diferite acte, de radiere, de cadastru, etc. - e corect pe 635 sau pe 628?

2. fd handicapati si fd de mediu se pun pe 635, alaturi de taxele si imozitele locale?
Fd.de mediu si fd.hand. este corect pe 635.
Completez ceea ce a spus mai sus colega mea @simonaoprica ,in sensul ca pentru a avea idee clara asupra cheltuielilor inregistrate in contabilitate ,puteti crea analitice distincte pentru contul 635.
Totusi, la punct. 1, n-am inteles: 635 sau 628.
Sau 625 in cazul tx de parcare, aeroport, tx hotel?

andrei44 a scris:

Sunt confuz in privinta mai multor lucruri dar acum ma confrunt cu acestea:

1. chelt cu diferite taxe: de parcare, de aeroport, de hotel (cele de pe fact de cazare), emitere copii de pe diferite acte, de radiere, de cadastru, etc. - e corect pe 635 sau pe 628?

Taxa de parcare,cazarea la hotel,taxa aeroport se inregistreaza in cont 625.
Emiterea de copii dupa actele mentionate de Dvs. mai sus se inregistreaza in cont 628.