Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declarare eronata impozit profit 2007! AJUTOR
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declarare eronata impozit profit 2007! AJUTOR

Buna ziua!

Am nevoie de un sfat pentru rezolvarea urmatoarei probleme:

La 25.01.2008 prin intermediul declaratiei 100 o societate a declarat impozit pe profit 20000, aferent trim.IV 2007, considerand ca s-a finalizat calculul acestuia pana la data respectiva.
Dupa un timp, s-a revenit asupra calculelor si s-a constatat faptul ca impozitul aferent trim.IV 2007 este 20500. Ce se mai poate face in acest caz? Cum se poate rezolva problema?
Va rog sa ma ajutati!
Multumesc
singurul mod de rectificare este prin declaratia 101,acesta trebuie sa fie in cooncordanta cu bilantul
angimm a scris:

singurul mod de rectificare este prin declaratia 101,acesta trebuie sa fie in cooncordanta cu bilantul

Sunt deacord ca prin declaratia 101 se fac regularizarile dar pentru trim IV se face rectificativa pentru declaratia 100. A se vedea prevederile actelor normative postate mai sus.
pt ca in trim IV ati declarat o suma diferita de cea din trim III, trebuia sa depuneti decl 101 pana pe 15 febr.
Asa ca nu va ramane decat varianta cu rectificativa si cu decl 101 la 15 aprilie.
Buna ziua, sper ca ma puteti ajuta si pe mine in urmatoarea situatie:
-in primele 3 trimestre am avut profit, am calculat si platit impozitul aferent
- in trim.IV am avut pierdere, impozit de recuperat, iar in declaratia 100 din 25 ian. am trecut la impozit val.=0
Intrebarea mea e cand trebuie sa depun decl.101, pentru ca am incercat sa o completez, iar la data imi spune ca pentru 15.02.2009 nu pot avea impozit de recuperat?
Va multumesc anticipat pt. raspuns
in declaratia trim.IV trebuia sa treceti impozitul de la nivelul trim III-in cazul in care finalizati ex.financiar pana la 15 aprilie.Atunci, depuneti 101 cu regularizarile de rigoare.
A doua varianta era sa nu depuneti nicio declaratie la trim.IV, urmand ca pana pe 15 febr.sa finalizati ex.financiar si sa depuneti 101.
PLata impozitului se face pana la termenele respective