Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... revizuire decizie tribunal obiect fond funciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

revizuire decizie tribunal obiect fond funciar

Desi am castigat in prima instanta, judecatoria admitandu-mi cererea de reconstituire a dreptului de proprietate in baza Legii nr. 18/1991, comisia locala a inaintat recurs care a fost admis de tribunal, modificand in totalitate sentinta primei instante. Deoarece pe fond funciar exista o singura cale de atac - recursul, hotararea tribunalului fiind irevocabila, m-am gandit sa inaintez o cerere de revizuire si suspendare a executarii hotararii tribunalului.
Intrebarea mea ar fi daca mai sunt in termenul legal de depunere a acestei cereri, avand in vedere ca tribunalul s-a pronuntat prin decizie in 18.03.2008, in prezent aceasta hotarare nefiind redactata, conform celor comunicate de la arhiva, iar termenul prevazut in codul pr.civ. este de o luna.
Depuneti cererea de revizuire, pentru ca sunteti in termen pana in 19 aprilie, insa o veti motiva in momentul in care veti cunoaste si motivarea instantei.
In cazul revizuirii prev. de art. 322 pct. 7 nu este nevoie sa cunoasteti motivarea instantei a carei hotarare cereti sa fie revizuita pentru ca se invoca de fapt autoritatea de lucru judecat, respectiv ca a doua instanta s-a pronuntat asupra unei cereri pentru care exista aut. de lucru judecat. Aceasta chestiune se putea ridica si in cursul judecatii, pe cale de exceptie, insa nefiind ridicata la timp urmeaza sa cereti revizuirea ultimei hotarari pentru acest motiv. Propriu zis trebuie sa demonstrati in cererea de revizuire un singur lucru: ca exista tripla identitate (cauza, obiect, parti in aceeasi caliatate).
Din curiozitate, poate puteti sa detaliati.