Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modalitate de raspuns oficial la o cerere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modalitate de raspuns oficial la o cerere

Buna ziua. As dori sa stiu care este modalitatea oficiala de raspus la o cerere inregistrata ?
Am facut o cerere de cca 4 luni la angajator, insa nu mi s-a raspuns la ea, decat am fost dusa cu vorba... In momentul in care am amenintat cu actiunea in instanta, a doua zi mi s-a dat in mana un raspuns datat cu aproape o luna dupa cererea depusa de mine, insa la aproape 4 luni de cand am formulat eu aceasta cerere.
E normal sa mi se raspunda asa? Eu cred ca acea hartie a fost fabricata pe loc.Normal era, daca mi s-a raspuns sa mi se comunice in termen de 30 de zile, nu dupa 4 luni. Si ar fi trebuit sa sa trimita prin corespondenta sau cum se procedeaza?
Obligatia de raspuns in 30 de zile este doar pentru institutiile publice.Intre privati pe nimeni nu poti obliga sa-ti raspunda la nimic.Faptul ca v-a raspuns antedatat nu conteaza deoarece orice act produce efecte de la comunicare...ori daca nu au dovada de comunicare tot degeaba!
Imi cer scuze ca nu am precizat:angajatorul este, de fapt, o institutie publica de stat.
Repet in acest caz intrebarea daca nu erau obligati sa imi trimita raspunsul prin corespondenta?
Daca nu ma duceam personal pana la ei, probabil ca nu il primeam niciodata.
Antedatarea acelui raspuns, nu e o incercare de acoperire?
Si la institutiile de stat depinde care e problema...nu va pot raspunde daca nu-mi spuneti ce obiect avea cererea.
E vorba despre o cerere de acordare a unui salariu la nasterea fiicei mele, eu fiind angajata la o scoala.
De la depunere ma tot duc cu vorba, mi-au dat sperante mereu ca voi primi" luna viitoare" cand vor avea bani.
Ma intreb, daca aveau formulat raspunsul , de ce nu mi l-au dat de atunci si pentru ce mi-au dat sperante desarte.
Mie personal, mi se pare ca au procedat foarte urat.Si chiar e permis raspunsul la o cerere cu o data mult depasita?
Multumesc pentru raspunsuri.
Probabil ca ei au dovada ca mi-au raspuns in termen, deoarece au nr de inregistrare.
Problema e : cum dovedesc eu ca am primit raspunsul dupa 4 luni si nu dupa 23 de zile, asa cum reiese din datarea lui?

Prea multe intrebari....