Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducerea varstei standard de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducerea varstei standard de pensionare

doresc sa aflu cu cit se reduce virsta standard de pensionare conform noii legi a pensiilor daca am 17ani 6luni si21zile lucrate in grupa I inainte de 1apr.2001
legea 263 / 2010 art.55 tabelul nr. 2
tulceanul a scris:
legea 263 / 2010 art.55 tabelul nr. 2

Art. 55, alin. (1), lit. b) din Legea nr. 263/2010 nu are legatura cu intrebarea. Argumentele legale sunt expuse mai sus de colegul meu, domnul Valeriu Tudor.

Pentru 17 ani lucrati in grupa I de munca, reducerea varstei standard de pensionare este de 3 ani si 6 luni.
a) Veti beneficia de reducere la varsta standard de pensionare (prevazuta in anexa 6 a legii 263), pe baza tabelului 2 de la art.55 (de 8 ani si 6 luni pentru 17 ani intregi lucrati in grupa I inainte de aprilie 2001) , NUMAI DACA in perioadele respective ati fost cadru militar, politist....

b) DACA in perioadele respective ati fost cadru militar, politist....pentru a putea beneficia de reducere respectiva si pentru a solicita iesirea la pensie mai trebuie sa indepliniti INCA alte 3 conditii:

1. sa indepliniti stagiul complet de cotizare, deasemenea prevazut in anexa 6
2. sa fi realizat stagiul minim de cotizare (cadru militar, politist...) prevazut in anexa 6
3. efectuand reducerea de 8 ani si 6 luni din varsta standard de pensionare (prevazuta la anexa 6) sa dea un rezultat plasat sub varsta dvs actuala
pavellevap, utilizator
Dar daca a fost miner, aviator, balerin, clovn sau a lucrat in activitatile cuprise in anexa 2 si in intreprinderile din anexa 3, nu beneficiaza de reducerea de 8 ani si 6 luni?
cititi atent urmatoarele texte din legea 263/2010

Art. 55. -(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare, dupa cum urmeaza:
a)........................
b) conform tabelului nr. 2, in situatia persoanelor care au realizat stagii de cotizare in locurile de munca incadrate in alte conditii de munca prevazute la art. 29 alin. (2) si in conditii speciale prevazute la art. 30 alin. (1);

Art. 30. -(1) In sensul prezentei legi, locurile de munca in conditii speciale sunt cele din:
a) unitatile miniere, pentru personalul care isi desfasoara activitatea in subteran cel putin 50% din timpul normal de munca in luna respectiva;
b) activitatile de cercetare, explorare, exploatare sau prelucrare a materiilor prime nucleare, zonele I si II de expunere la radiatii;
c) activitatile din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale, prevazute de actele normative cu regim clasificat emise pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi;
d) aviatia civila, pentru personalul navigant prevazut in anexa nr. 1;
e) activitatile si unitatile prevazute in anexele nr. 2 si 3;
f) activitatea artistica desfasurata in profesiile prevazute in anexa nr. 4.

Art. 56. -(1) Fac exceptie de la prevederile art. 55 alin. (1) lit. b) persoanele care au realizat un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani in locurile de munca prevazute la art. 30 alin. (1) lit. a) si f).
(2) Pentru persoanele prevazute la alin. (1), reducerea varstei standard de pensionare este de:
a) 20 de ani, pentru cele prevazute la art. 30 alin. (1) lit. a);
b) 15 ani, pentru cele prevazute la art. 30 alin. (1) lit. f).
(3) Varsta standard de pensionare redusa potrivit prevederilor alin. (2) lit. a) nu poate fi mai mica de 45 de ani.
(4) Varsta standard de pensionare redusa potrivit alin. (2) lit. b) nu poate fi mai mica de 50 de ani, cu exceptia balerinilor si acrobatilor pentru care varsta de pensionare nu poate fi mai mica de 40 de ani pentru femei si 45 de ani pentru barbati.
(5) Stagiul complet de cotizare pentru persoanele prevazute la alin. (1) este de 30 de ani.
Art. 57. -(1) Fac exceptie de la prevederile art. 55 alin. (1) lit. b) si persoanele care au realizat un stagiu de cotizare de cel putin 15 ani in zona I de expunere la radiatii sau de cel putin 17 ani in zona a II-a de expunere la radiatii, in locurile de munca prevazute la art. 30 alin. (1) lit. b).
(2) Persoanele prevazute la alin. (1) beneficiaza de pensie pentru limita de varsta indiferent de varsta.
(3) Pentru persoanele prevazute la alin. (1), stagiul complet de cotizare este de 22 ani si 6 luni, in cazul celor care au desfasurat activitate in zona I de expunere la radiatii, respectiv de 25 de ani si 6 luni, in cazul celor care au desfasurat activitate in zona a II-a de expunere la radiatii.