Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Persoana fizicã: pot angaja pe cineva?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Persoana fizicã: pot angaja pe cineva?

Salutare,

Aș fi interesat dacă eu, persoană fizică și angajat al unei companii private, pot angaja pe cineva cu forme legale ca să-mi presteze servicii (corectură de text)?

De exemplu, m-ar interesa să angajez o persoană cu dizabilități care să-mi facă niște corectură pe blog cu un program de lucru de o oră, poate două ore pe zi.
Sa nu omiteti totusi un aspect f. important:trebuie sa va mai si convina dpdv financiar.
In primul rand, va trebui respectat salariul minim pe economie (aici puteti face un contract partial de...2 ore), iar la acest salariu va trebui sa platiti toate darile catre stat, atat cele datorate de angajator, cat si cele de angajat.
Sigur,

Chiar acum analizam acest aspect și mă voi consulta și cu cineva vizavi de partea economică.

Sunteți foarte de folos oamenilor.
robintel a scris:

Salutare,

Aș fi interesat dacă eu, persoană fizică și angajat al unei companii private, pot angaja pe cineva cu forme legale ca să-mi presteze servicii (corectură de text)?

De exemplu, m-ar interesa să angajez o persoană cu dizabilități care să-mi facă niște corectură pe blog cu un program de lucru de o oră, poate două ore pe zi.

Da, este posibil acest lucru ... calitatea de angajator o poate avea si persoanele fizice ... Contractul individual de muncă este contractul în temeiul căruia o persoană fizică, denumită salariat, se obligă să presteze munca pentru şi sub autoritatea unui angajator, persoană fizică sau juridică, în schimbul unei remuneraţii denumite salariu.

La ITM Buc au fost inregistrate foarte multe c.i.m. , in acest sens. Asadar nu exista niciun impediment in incheierea unui astfel de c.i.m.