avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrebare Urgent
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrebare Urgent

Lucrez la Comceh Calarasi si contractul colectiv de munca a expirat in luna februarie vreau sa aflu in ce situatie se afla salariati acestei socetati in situatia in care nu am primit prima de Paste deoaece ni s-a comunicat din partea liderului de sindicat ca nu avem contract si este posibil sa nu primim nici tichetele de masa,abonamentele de transport in comun si prima de vacanta.Am vrea sa aflam exact ce putem face sa obtinem drepturile noastre care erau prevazute in contractul colectiv de munca 2007-2008 tinand cont ca nu s-a semnat nimic intre sindicat si patronat pe 2008
Cel mai recent răspuns: cvm , utilizator 10:00, 30 Aprilie 2008
cvm a scris:

adriana.ivascu a scris:

Intreaba la Oficiul Juridic daca nu exista in CCM, o clauza care specifica :

" Daca nici una din parti nu denunta contractul cu 30 de zile inainte de expirarea perioadei pentru care a fost incheiat, valabilitatea acestuia se prelungeste pana la incheierea unui nou contract, dar nu mai mult de 12 luni."

Daca nu exista, puteti face o plangere la DMPS, pt ca neinregistrarea unui CCM (peste 21 de angajati) constituie contraventie.

Cum spunea elis, mai exista contract colectiv la nivel de ramura sau cel la nivel national.Pb e daca sindicatul e afiliat la o asociatie a sindicatelor care au semnat contractele de care vorbeam mai sus.


Sa nu intelegem gresit...la angajatorii cu peste 20 de angajati, numai negocierea, nu si incheierea unui contract colectiv de munca este obligatorie!


Am spus neinregistrarea, nu incheierea doua notiuni diferite! DMPS are printre atributii doua care se aplica in speta de azi :
1.Identifica unitatile cu mai mult de 21 de salariati si urmareste daca conducerea acestora si-a indeplinit obligatia de a negocia anual cu salariatii sistemul de salarizare, timpul de munca si odihna, conditiile de munca si alte drepturi ale salariatilor.
2. IInregistreaza contractele colective de munca.

NEGOCIERE - INREGISTRARE
Ultima modificare: Marți, 29 Aprilie 2008
adriana.ivascu, utilizator
adriana.ivascu a scris:

cvm a scris:

adriana.ivascu a scris:

Intreaba la Oficiul Juridic daca nu exista in CCM, o clauza care specifica :

" Daca nici una din parti nu denunta contractul cu 30 de zile inainte de expirarea perioadei pentru care a fost incheiat, valabilitatea acestuia se prelungeste pana la incheierea unui nou contract, dar nu mai mult de 12 luni."

Daca nu exista, puteti face o plangere la DMPS, pt ca neinregistrarea unui CCM (peste 21 de angajati) constituie contraventie.

Cum spunea elis, mai exista contract colectiv la nivel de ramura sau cel la nivel national.Pb e daca sindicatul e afiliat la o asociatie a sindicatelor care au semnat contractele de care vorbeam mai sus.


Sa nu intelegem gresit...la angajatorii cu peste 20 de angajati, numai negocierea, nu si incheierea unui contract colectiv de munca este obligatorie!


Am spus neinregistrarea, nu incheierea doua notiuni diferite! DMPS are printre atributii doua care se aplica in speta de azi :
1.Identifica unitatile cu mai mult de 21 de salariati si urmareste daca conducerea acestora si-a indeplinit obligatia de a negocia anual cu salariatii sistemul de salarizare, timpul de munca si odihna, conditiile de munca si alte drepturi ale salariatilor.
2. IInregistreaza contractele colective de munca.

NEGOCIERE - INREGISTRARE


Pai, inregistrarea unui CCM presupune ca acesta exista, adica a fost anterior incheiat, nu? Dvs spuneti ca "daca nu exista" [clauza de prelungire automata], "puteti face o plangere la DMPS, pt ca neinregistrarea unui CCM (peste 21 de angajati) constituie contraventie"...ori, daca nu exista clauza de prelungire automata, CCM-ul anterior a incetat a mai produce efecte la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat...si urmarind rationamentul logic, nu avem ce sa inregistram...deci nu exista nici o contraventie si degeaba reclama angajatul nostru angajatorul oriunde... De unde si comentariul meu anterior...
Ultima modificare: Miercuri, 30 Aprilie 2008
cvm, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract colectiv de munca la nivel de unitate loredanaelena loredanaelena buna seara cat timp e valabil un contract colectiv de munca la nivel de unitate si cine trebuie sa il intocmeasca? multumesc (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca pe unitate? cris2279 cris2279 Buna ziua, Nu de mult timp firma noastra are 23 de angajati.Din cate stiu eu, in momentul in care sunt mai multi de 21 de angajti, angajatorul trebui sa ... (vezi toată discuția)
Act aditional la contract colectiv de munca - majorare salarii 01.02.2013 cioc natalia cioc natalia Buna ziua, Va multumesc pentru raspunsul dat anterior, dar mai am o mica problema: - am un contract colectiv de munca inregistrat la ITM in septembrie 2012, ... (vezi toată discuția)