Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie - salariu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie - salariu

Buna ziua, ziulica:)

Am pierdut firul cumularzilor... Ce mai stiti ca e in vigoare pe marginea subiectului? Concret, pensionarii pot cumula pensia cu salariul ? Daca da, in ce conditii legale? Eu am in vedere doar Legea nr.329/2009 pt ca e singurul act normativ specific, de care-mi amintesc sa existe.

A propos, postul este de functionar public si pensionarea s-a facut in regim de limita de varsta. ( conditii speciale - minerit). Va multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
BODEALEX a scris:

stimate "taisa" ,

In prezent este valabila Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice. Lege nr. 263/2010
Publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 852 din 20 decembrie 2010

Daca consultati legea aflati ...noutatile.

Am consultat-o. Consider ca am ramas tot... bolnava;) Asta-i text??? ART. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari

Multumesc frumos:)
Taisa, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Taisa a scris:

Am pierdut firul cumularzilor... Ce mai stiti ca e in vigoare pe marginea subiectului? Concret, pensionarii pot cumula pensia cu salariul ? Daca da, in ce conditii legale? Eu am in vedere doar Legea nr.329/2009 pt ca e singurul act normativ specific, de care-mi amintesc sa existe.

Nu s-a schimbat nimic. Pensionarii pot cumula pensia cu salariul in conditiile reglementate prin Legea nr. 329/2009. Legea nr. 263/2010 nu modifica Legea nr. 329/2009.