avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie - salariu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie - salariu

Buna ziua, ziulica:)

Am pierdut firul cumularzilor... Ce mai stiti ca e in vigoare pe marginea subiectului? Concret, pensionarii pot cumula pensia cu salariul ? Daca da, in ce conditii legale? Eu am in vedere doar Legea nr.329/2009 pt ca e singurul act normativ specific, de care-mi amintesc sa existe.

A propos, postul este de functionar public si pensionarea s-a facut in regim de limita de varsta. ( conditii speciale - minerit). Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 02:32, 10 Februarie 2011
~ Conținut șters la cerere ~
BODEALEX a scris:

stimate "taisa" ,

In prezent este valabila Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice. Lege nr. 263/2010
Publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 852 din 20 decembrie 2010

Daca consultati legea aflati ...noutatile.

Am consultat-o. Consider ca am ramas tot... bolnava;) Asta-i text??? ART. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari


Multumesc frumos:)
Ultima modificare: Miercuri, 9 Februarie 2011
Taisa, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Taisa a scris:

Am pierdut firul cumularzilor... Ce mai stiti ca e in vigoare pe marginea subiectului? Concret, pensionarii pot cumula pensia cu salariul ? Daca da, in ce conditii legale? Eu am in vedere doar Legea nr.329/2009 pt ca e singurul act normativ specific, de care-mi amintesc sa existe.

Nu s-a schimbat nimic. Pensionarii pot cumula pensia cu salariul in conditiile reglementate prin Legea nr. 329/2009. Legea nr. 263/2010 nu modifica Legea nr. 329/2009.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumul pensie - salar segovia_48 segovia_48 Sunt pensionar la limita de varsta.Asi vrea sa stiu care sunt conditiile in care pot lucra si sa primesc pensie cumulat cu salar. (vezi toată discuția)
Pot cumula pensia pentru limita de varsta cu salariul realizat ca primar? ContSters252101 ContSters252101 Buna ziua, Sunt fost cadru militar si am iesit la pensie inainte de termen (2008 - 49 ani). Acum vreau sa candidez intr-o functie electiva (primar) . Se ... (vezi toată discuția)
Pensie si salariu !? gabri-ela gabri-ela Buna ziua, O intrebare am daca se poate. Persoanele care au iesit la pensie de drept pot sa aiba in acelasi timp si pensie si salariu, daca raman in campul ... (vezi toată discuția)