Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA LA TRANZACTII IMOBILIARE?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA LA TRANZACTII IMOBILIARE?

Este adevarat ca noua procedura presupune plata TVA de catre firmele care achizitioneaza proprietati imobiliare (atat constructii, cat si terenuri) si apoi rambursarea TVA catre acestea, dupa un control al Fiscului. -OUG 106/2007 ??
Am citit ca Finantele au eliminat prin OUG 106/2007 procedura de taxare inversa cu TVA in cazul achizitiilor de proprietati imobiliare de catre firme, masura intrand in vigoare la 1 ianuarie anul acesta.
Sunt interesata pentru ca urmeaza sa achizitionez un teren si un imobil si speram ca mai deduceam si tva

Constructia e noua, iar vazatorul vinde imobile cu titlu continuu... Este obligat cumparatorul sa plateasca TVA?
Da.
Multumesc!
ovi_dragomir a scris:

...unde se face diferentierea asta intre persoane fizice si juridice?...scutirea e scutire pentru toata lumea...

In codul fiscal si in normele de aplicare a acestuia.
...nr articol vreau...