avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA LA TRANZACTII IMOBILIARE?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA LA TRANZACTII IMOBILIARE?

Este adevarat ca noua procedura presupune plata TVA de catre firmele care achizitioneaza proprietati imobiliare (atat constructii, cat si terenuri) si apoi rambursarea TVA catre acestea, dupa un control al Fiscului. -OUG 106/2007 ??
Am citit ca Finantele au eliminat prin OUG 106/2007 procedura de taxare inversa cu TVA in cazul achizitiilor de proprietati imobiliare de catre firme, masura intrand in vigoare la 1 ianuarie anul acesta.
Sunt interesata pentru ca urmeaza sa achizitionez un teren si un imobil si speram ca mai deduceam si tva


Cel mai recent răspuns: ContSters4579 , utilizator 10:33, 28 Mai 2008
Constructia e noua, iar vazatorul vinde imobile cu titlu continuu... Este obligat cumparatorul sa plateasca TVA?
Da.
Multumesc!
ovi_dragomir a scris:

...unde se face diferentierea asta intre persoane fizice si juridice?...scutirea e scutire pentru toata lumea...


In codul fiscal si in normele de aplicare a acestuia.
...nr articol vreau...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva la cumparare spatiu comercial in constructie noua alicip alicip Buna ziua. As dori sa cumpar un spatiu comercial intr-o constructie noua in care apoi as dori sa desfasor o activitate comerciale in domeniul alimentatiei ... (vezi toată discuția)
Vanzare activ firma Lia Gradinariu Lia Gradinariu Sunt asociat unic la un SRL si as dori sa vand un teren care este achizitionat pe firma. Vanzarea este purtatoare de TVA sau e "scutit fara drept de deducere"? ... (vezi toată discuția)
Transfer proprietate apartament de pe sc pe pf leventesanta leventesanta In noiembrie 2006 am cumparat un apartament in constructie pe o firma nou constituita si mi-am dedus TVA-ul prin taxare inversa. In acel moment, nu am avut ... (vezi toată discuția)