Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sarcina si partajul de dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sarcina si partajul de dupa divort

Buna seara,

Daca paratul-reclamant dupa divort, la partaj, se recasatoreste cu o alta femeie si sotia acestuia ramane insarcinata, paratul-reclamant are sanse in a obtine apartamentul dobandit in timpul casatoriei cu fosta sotie cu conditia de a-i plati fostei sotii o sulta ?
Precizare: paratul-reclamant inca locuieste in locuinta supusa partajului.
tiberiu2008, utilizator
Da ce locuiti toti 3 in aceeasi locuinta???Faceti menajul in 3? Neavand domiciliul in spatiul respectiv concubina nu face obiectul.Si daca ii dati o camera cu chirie, nu poate apleca cineva urechea.Bunul este bun comun dobandi in timpul casatoriei si se imparte intre dvs.si sotie.Dar ,daca va purtati frumos si o despagubiti pe sotie cu mai mult,poate pleaca singura.Desi...de ce ar accepta concubina sa calce pe unde a calcat sotia?Incepeti-va o viata noua,intr-un loc nou,neumbrit de fantoma sotiei care si-ar face simtita prezenta si in lipsa sa.