avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum sa impunem respecterea Legii 448/2006 ?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum sa impunem respecterea Legii 448/2006 ?

Exista Norma metodologica din 28 iunie 2008 privind modalitatea de acordare a drepturilor ( facilitati ) la tranportu interurban gratuit al persoanelor cu handicap.
Nu stiu cui sa ma adresez ,cui sa-i cerem sa fie respectata lagea.
Astazi Firmele de transport interurban sunt societati comerciale cu capital privat.
Daca Transportul C.F.R. este in grija Statului aceste decontari a pretului calatoriei se deconteaza,nu intimpinam refuzul calatoriei.
Insa cu trasportul Auto ramanem la bunavointa soferilor al mijlocului de tranport auto.
Mereu ni se reproseaza ca NU li se deconteaza contravaloarea calatoriei.
Si mai exista un aspect. Din cauza apartenentei Firmei de trasport la un judet se pretinde ca doar in judeul respectiv ,pe plan judetean se respecta aceasta facilitate.
Decand o lege se aplica doar intrun judet ? Nu cumva aici vorbim de abuzul Autoritatilor locale invocandu-se autonomia locala
Daca vrei sa calatoresti spre alt judet platesti.
Stiu, pe de alta parte ca si alte categorii de oameni intimpina refuzuri.
De pilda, profesorii care predau in alte localitati decat cea de domiciliu al profesorului. Si cate or mai fii...
Cui sa ne adresam sa se respecte legea ?
Cel mai recent răspuns: ContSters192087 , utilizator 09:06, 20 Februarie 2011
Adresati-va Directiei pentru Protectia Copilului si Asistenta Sociala cu o sesizare privind firma respectiva.
Multumesc pentru raspuns !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cupoane gratuite pensionar diana24 diana24 Buna ziua, Bunicul meu imi poate da cupoanele gratuite pt CFR? Am inteles ca se face o imputernicire la notar. Aceasta imputernicire este valabila si daca ... (vezi toată discuția)
Transport interjudetean paulavisu paulavisu Va rog sa ma ajutati in urmatoare situatie: locuiesc in satul Ciocanari, com Niculesti, jud. Dambovita, situat la 35 km de Bucuresti, langa localitatea Peris, ... (vezi toată discuția)
Intrebare lega 448/2006 ionut_boss1989 ionut_boss1989 Sunt persoana cu handicap, gradul 2 accentuat si pot beneficia gratuit de transport pe maxi-taxi din moara vlasiei catre bucuresti. Soferii spun ca nu am ... (vezi toată discuția)