Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum sa impunem respecterea Legii 448/2006 ?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum sa impunem respecterea Legii 448/2006 ?

Exista Norma metodologica din 28 iunie 2008 privind modalitatea de acordare a drepturilor ( facilitati ) la tranportu interurban gratuit al persoanelor cu handicap.
Nu stiu cui sa ma adresez ,cui sa-i cerem sa fie respectata lagea.
Astazi Firmele de transport interurban sunt societati comerciale cu capital privat.
Daca Transportul C.F.R. este in grija Statului aceste decontari a pretului calatoriei se deconteaza,nu intimpinam refuzul calatoriei.
Insa cu trasportul Auto ramanem la bunavointa soferilor al mijlocului de tranport auto.
Mereu ni se reproseaza ca NU li se deconteaza contravaloarea calatoriei.
Si mai exista un aspect. Din cauza apartenentei Firmei de trasport la un judet se pretinde ca doar in judeul respectiv ,pe plan judetean se respecta aceasta facilitate.
Decand o lege se aplica doar intrun judet ? Nu cumva aici vorbim de abuzul Autoritatilor locale invocandu-se autonomia locala
Daca vrei sa calatoresti spre alt judet platesti.
Stiu, pe de alta parte ca si alte categorii de oameni intimpina refuzuri.
De pilda, profesorii care predau in alte localitati decat cea de domiciliu al profesorului. Si cate or mai fii...
Cui sa ne adresam sa se respecte legea ?
Adresati-va Directiei pentru Protectia Copilului si Asistenta Sociala cu o sesizare privind firma respectiva.
Multumesc pentru raspuns !