Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii adeverinta de la medicina muncii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

adeverinta de la medicina muncii

Buna dimi!
Am urmatoarea dilema: am angajat un somer , am repartitie de la somaj unde s-a dus adeverinta de la medicul de familie ca este apt de munca. Intrebarea mea este :mai trebuie adeverinta si de la medicina muncii, atata timp cat am repartitie de la somaj nu inseamna ca angajatul este ok din pct de vedere al sanatatii.?

Multumesc
Nu ,trebuie sa fie declarat apt de munca pentru postul pe care il ocupa in cadrul unitatii dvs, de catre medicul de medicina muncii cu care unitatea lucreaza.
legea prevede ca la angajare sa mearga la medicul de la medicina muncii - acesta il testeaza ptr. meseria (functia ) in care il angajati .