Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sponsorizare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sponsorizare

buna dimineata....daca Legea nr. 32/1994, legea sponsorizarii, este in vigoare as dori sa aflu ce avantaje are o companie care sponsorizeaza un act de cultura....va multumesc!...o zi frumoasa !
In concluzie, pentru o companie cu CA=1mil euro/an si profit 100 000 euro care acorda o sponsorizare de 3000 de euro (indeplinind cumulativ cele 2 conditii de profit si CA) ce cheltuiala rezulta ? La regularizare are de platit impozit profit anual 16000-3000=13000 euro.
Daca nu e corect rationamentul care ar fi formula de calcul ? Pentru 3000 de euro sponsorizare care este costul real al companiei ?...daca acesta exista.
Mentionez ca nu sunt de profesie contabil. Din acest motiv am apelat la un calcul matematic care poate fi inteles mult mai usor.