Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Recomandari infiintare Intreprindere Individuala in ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Recomandari infiintare Intreprindere Individuala in scop cazare camere turistice ?

Mama si fiul vor sa infiinteze o intreprindere individuala in domeniul inchirierii unor camere in scop turistic. Mama are 45 ani, este casnica de multi ani, iar fiul are 18 ani, este elev in clasa a 11-a la zi. Unul trebuie sa fie angajat, iar celalalt administrator al intreprinderii Individuale.

Practic activitatea se desfasoara in perioada de sezon estival .
Intrebari :
1. Este incompatibila calitatea de elev ( chiar daca este major ) cu calitatea de Administrator sau angajat ?

2. Angajarea se face pentru unul sau altul cu carte de munca sau exista o alta forma mai buna ?
3. Tinand seama ca mama oricum , in viitor ar beneficia de pensie de urmas dupa sot , ar fi mai bine sa fie fiul angajat ?
4. Administratorul trebuie sa plateasca si el toate impozitele la pensii , somaj , CASS ?
5. Si angajatul ?
6.Ce alte situatii specifice pot apare ?

Multumim mult !

1-nu administrator; angajat -da, doar pe perioada de vara
2-cartile de munca au fost desfiintate; angajarea se face cu contract de munca
3-fiul nu se poate inca angaja in cursul anului, dar daca activitatea se desfasoara doar in lunile de vara, da poate fi angajat; daca mama care va avea pensie de urmas va desfasura o activitate din care va primi o suma, alcarei valoare va fi mai mare decat salariul minim pe economie-670 lei-va trebui sa renunte la pensia de urmas
4-da
5-angajatului i se opresc si platesc impozitele si toate celelalte de catre angajator
6- anterior desfasurarii activitatii o persoana terbuie sa se autorizeze; una din partile implicate in activitate trebuie sa faca dovada ca are calificarea/pregatirea profesionala/experienta profesionala necesare desfasurarii activitatii pentru care solicita autorizarea; dovada o face: diploma de absolvire a aunei institutii de invatamant, certificatul de competenta profesionala