Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... reziliere contract internet - telefonie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

reziliere contract internet - telefonie

Buna ziua!

In august 2009 am incheiat un contract cu Romtelecom pentru cablare Internet, in care perioada precizata era min. 2 ani.
La vremea respectiva locuiam in chirie, iar dupa 6 luni am schimbat domiciliul, fara a se face recablarea.
In lunile octombrie - decembrie 2010 am fost contactata de Coface si am ales sa reziliez contractul, deoarece la noua locatie aveam alta conexiune de Internet. Dar mi s-a impus plata restanta inclusa pana la finalizarea contractului - mai precis 1000 lei de achitat pana la finalul lui ianuarie 2011.

De la bun inceput am constatat o lipsa aproape totala de comunicare intre Coface si Romtelecom, fiind absolut deranjant sa repet aceleasi informatii ambelor companii la fiecare contactare telefonica.

Intr-un final mi s-a spus ca ar exista solutia unei recablari la noul domiciliu. Dupa confirmari repetate ale ultimei plati la zi, am asteptat aproape o luna sa fiu contactata, dar in zadar.

Din cate stiu, exista Legea 161/2010 prin care rezilierea contractului este posibila fara a exista vreo obligativitate de plata pentru client.

Avand in vedere ca pot restitui accesoriile primite (modem, etc) in ce masura pot invoca legea mentionata, pentru a rezilia contractul fara sa mai platesc nimic, mai ales ca nu exista nici cea mai mica solicitudine fata de client?

Va multumesc.
in contractul de prestari servicii pe care l-ati semnat initial , societatea a trecut probabil si un termen de instalare al serviciilor, daca nu l-au respectat se poate cere rezilierea contractului.
Multumesc pentru raspuns.

Recablarea a fost luata in calcul ca varianta, cu toate ca nu am nevoie de ea, in ideea de a nu plati diferenta pentru reziliere. In contract este mentionata posibila incetare a contractului din "motive tehnice".

Conform intelegerii cu Coface, am platit in 17.02. suma unei facturi lunare, convenind sa confirm plata imediat, dupa care s-ar proceda la recablare.

Am confirmat plata, dar pana azi nu am fost contactata de nimeni. In primul rand e o atitudine de negliare a clientului, si cu atat mai mult as vrea sa stiu exact cum as putea sa ma folosesc de legea respectiva.

Cu speranta ca detaliile oferite va pot fi de ajutor, astept raspunsul Dvs.