Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Majorare de capital
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Majorare de capital

Buna ziua ,
La un SRL cu ce fel de majoritate se poate face majorare de capital?
Multumesc
avas a scris:

"capitalul social poate fi majorat in numerar sau in natura cu respectarea cerintelor de fond si publicitate , conform Adunarii Generale a Asociatilor".

In actul constitutiv este articolul de mai sus , care -mi este neclar.Puteti sa-mi explicati la ce se refera?Multumesc pentru raspunsuri
Mai intai se va convoca adunarea generala a asociatilor (AGA).
Hotararea prin care AGA decide majorarea capitalului social al societatii se va lua cu votul tuturor asociatilor (regula unanimitatii).
Pentru restul formalitatilor vezi pagina de internet a ONRC.
Ce inseamna "cu votul tuturor asociatilor (regula unanimitatii)"?
Adica: asociatul minoritar este prezent la AGA, dar se opune majorarii.
Voteza contra, impotriva, dar, fiind minoritar mai conteaza?
Se poate sau nu opune majorarii capitalului social?
Sau, daca este prezent, cum sa se opuna? Sa nu voteze?
Multumesc pentru raspunsuri.