Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cerere masa credala
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cerere masa credala

Buna ziua.
Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea problema, daca este posibil: se incheie un contract de cesiune de creanta intre doua societati. Impotriva debitorului cedat s-a deschis procedura insolventei, anterior datei contractului de cesiune.In acest caz urmeaza ca cesionarul sa se inscrie la masa credala a debitorului cedat, daca el a platit cedentului creanta la valoarea ei nominala? Va multumesc.
speta ridicata de dvs este interesanta.lucrurile stau aproximativ cum le-ati prezentat.
dar suporta si cateva observatii majore.
av zagrean
Cesionarul urmeaza sa formuleze declaratia de creanta pentru ca el detine dreptul de creanta impotriva debitorului cedat. Trebuie realizata si publicitatea cesiunii, respectiv notificarea debitorului cedat.
da se poate inscrie la masa