Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Evidenta impozitelor, taxelor si contributiilor ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Evidenta impozitelor, taxelor si contributiilor datorate bugetului general consolidat

"Evidenta impozitelor, taxelor si contributiilor datorate bugetului general consolidat se organizeaza de catre organele fiscale de administrare ale acestora in baza O.M.F.P. nr. 1.722/2004 pentru aprobarea instructiunilor privind organizarea sistemului de administrare a creantelor fiscale, implementat in baza O.M.F.P. nr. 441 din 19 august 2005.

Sa nu incercati sa le cautati, fiindca cele doua ordine nu au fost publicate in Monitorul Oficial. Acestea sunt instrumentele interne de lucru ale administratorilor de obligatii fiscale datorate de catre firmele dvs. bugetului general consolidat."

e posibil asa ceva?

.... in conditiile astea, ce valoare are fisa sintetica pe platitor organizata de catre organul fiscal de administrare a impozitelor, taxelor si contributiilor??!

[ link extern ]

aia de la fisc (se fac ca) n-au auzit de art. 169... ei cica "sting" totu' dupa art. 115.:rolleyes:

ce se poate face, ca lucrurile par clare:

"executarea silita incepe prin comunicarea somatiei"- art.145...

deci suma platita de contribuabil/incasata de fisc e in cursul procedurii de executare silita...

deci aplicabilitate are art. 169, cod fiscal!!!...

da' parca sunt surzi... ce se poate face?!!!

ContSters123067, utilizator