Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... UCMR -ADA sau UPFR
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

UCMR -ADA sau UPFR

Pentru activitatea desfasurata la un bar-club la care din cele doua organisme de gestiune colectiva a drepturilor de autor (UCMR-ADA sau UPFR) se achita taxele cu privire la difuzare de muzica in scop ambiental?? Nelamurit sunt pentru ca la UPFR se refera la difuzarea de muzica in scop ambiental de pe asa zisele fonograme (definite ca orice suport pe care poate fi stocata informati) iar la UCMR-ADA se refera tot la difuzare de pe orice suport, radio, tv, etc.
Adica eu ca si cafenea trebuie sa platesc lunar 3 facturi (producatori. c9mpozitori si artisti)? Daca ascut doar muzica online, in radio din strainatate di nu ascult deloc muzica romaneasca? De ce sa platesc drepturi de autor daca noi nu ascultam deloc acesti artisti?
Ca si organizator de spectacole pe firma, care sint obligatiile mele fata de UCMR si fata de interpretii care detin drepturi de autor? Multumesc!
viorica nica, utilizator