avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... admitere inm
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

admitere inm

este cineva dispus sa discutam pe forum azi?
ceva noutati despre admiterea in INM?:-/
sal!
Pt cei care s-au inscris sau se vor inscrie: SUCCES!
cum este insa perioada dupa admitere? cei doi ani? pt unul fara bani? ajunge bursa?
iar dupa capacitate? alegerea locurilor se face dupa medie, dar care este criteriul dupa care se ordoneaza locatiile nu candidatii? spor la invatat!!!!!!!!!!!!!!
[ link extern ]
INM a publicat, în cadrul programului Phare RO 02 IB/JH – 10 „Continuarea asistentei acordate Institutului National al Magistraturii si Scolii Nationale de grefieri” a 8 manuale, în urmatoarele domenii: Conventia Europeana a Drepturilor Omului – aspecte civile, dreptul proprietatii intelectuale, rolul magistratului într-o societate democratica, dreptul muncii, cooperare judiciara în materie penala, dreptul concurentei, CEDO – aspecte penale si pregatirea, moderarea si învatarea metodelor moderne de predare.
INM a decis plasarea pe site, pentru moment, a 3 dintre aceste manuale: CEDO – aspecte penale, CEDO – aspecte civile si Dreptul proprietatii intelectuale.
CEDO - aspecte civile
Dreptul proprietatii intelectuale
CEDO - aspecte penale
Managementul judiciar
Comunicarea în instanta
Rolul magistratului într-o societate democratica
Dreptul concurentei
Dreptul muncii
Dreptul protectiei consumatorului
Manual de aptitudini didactice
Zimmer Report
Note de curs INM - Retorica, Comunicare
Elemente de management judiciar
Manualul purtatorilor de cuvant
Manualul formatorului
Puteti va rog sa-mi indicati niste carti mai bune de penal. Fara suparare, eu le-am invatat in facultate, am luat numai 10 la penal(deci le-am citit bine),dar nu mi se par deloc excelente. La penal special I incercati cioclei iar pentru restul....nu stiu.daca e cineva din iasi timisoara cluj craiova....ziceti-ne si noua va rugam
Constantin Mitrache , Cristian Mitrache : Drept penal roman. Parte generala , Editura: UNIVERSUL JURIDIC ( 2007 )
Costica Bulai , Avram Filipas , Constantin Mitrache : Institutii de drept penal , Editura: TREI ( 2008 )
are cineva scheme pt admiterea la inm?eu am cateva ,poate facem un schimb.
Astept propuneri :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dilema mare - admitere inm 2012 ContSters193424 ContSters193424 sunt studenta in anul 3 la fac de drept si doresc sa intru la inm in 2012; problema majora este ca nu stiu de unde sa incep, cu ce materiale, ce autori; ... (vezi toată discuția)
Carti pentru admitere in inm alisun alisun Buna. As dori sa dau examenul din august pentru INM...2011 :sorry:. Imi puteti recomanda niste carti dupa care sa invat? si niste carti pentru grile? Am una ... (vezi toată discuția)
Admitere inm 2010 ENGFULL ENGFULL haideti sa ne apucam de treaba sa incepem cu cartile necesare pentru studiu poate dintre cei care au reusit anul acesta ne mai posteaza o data cartile de ... (vezi toată discuția)