avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Zilieri pentru santier
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Zilieri pentru santier

Buna ziua

Sunt particular din Bucuresti si doresc sa-mi izolez si varuiesc casa. Am gasit patru muncitori care pot sa ma ajute. Lucrarea ar dura aproximativ trei saptamani.

Cum sa-i inregistrez ca zilieri. Ce taxe si unde trebuie sa platesc? In ce termen trebuie sa actionez?


Toate ce am citit despre noul Cod al Muncii sa refera la firme/persoane juridice. Eu sunt persoana fizica dar nu vrau sa stau cu frica.

Va multumesc



Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 21:39, 4 Iulie 2011
Multumesc, dar mai am o intrebare: Pentru zilieri pe langa 16% impozit pe venit retinut la sursa ce contributii sau ce retinetri mai sunt?
Draga dora. Ai perfecta dreptate si m-as bucura daca ar fi mai multi ( in special in guvern) care ar gandi ca tine. Atata timp cat taxele si impozitele sunt atat de mari incat jumatate din veniturile declarate le ia statul, nu cred ca ai sa vezi multi meseriasi care-si vor autoriza meseriile. Prefera sa lucreze la negru(si eu le dau dreptate) atata timp cat statul nu-i ajuta cu nimic, din contra in ingroapa definitiv, iar ei din veniturile obtinute au de intretinut o familie, venituri care de multe ori nu le ajung decat pt. o mancare si aia saracacioasa. Ce face unul care sta intr-un apartament la care trebuie sa plateasca utilitatile, destul de scumpe, are 2 copii la scoala, o sotie bolnava sau somera, iar este singurul aducator de venituri? Te-ai intrebat? Te rog sa ma crezi ca nu fabulez. Cunosc zeci de asemenea cazuri.
danabunea a scris:

Multumesc, dar mai am o intrebare: Pentru zilieri pe langa 16% impozit pe venit retinut la sursa ce contributii sau ce retinetri mai sunt?


Activitatea desfasurata In conditiile Legii nr.52/2011 nu confera zilierului calitatea de asigurat In sistemul public de pensii, sistemul asigurarilor sociale pentru somaj si nici In sistemul de asigurari sociale de sanatate. Acesta va putea Incheia, optional, o asigurare de sanatate si/sau de pensie.

Pentru veniturile realizate din activitatea prestata de zilieri nu se datoreaza contributiile sociale obligatorii nici de catre zilier, nici de catre beneficiar.
Ultima modificare: Vineri, 6 Mai 2011
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc.
freeelis a scris:

danabunea a scris:

Multumesc, dar mai am o intrebare: Pentru zilieri pe langa 16% impozit pe venit retinut la sursa ce contributii sau ce retinetri mai sunt?


Activitatea desfasurata In conditiile Legii nr.52/2011 nu confera zilierului calitatea de asigurat In sistemul public de pensii, sistemul asigurarilor sociale pentru somaj si nici In sistemul de asigurari sociale de sanatate. Acesta va putea Incheia, optional, o asigurare de sanatate si/sau de pensie.

Pentru veniturile realizate din activitatea prestata de zilieri nu se datoreaza contributiile sociale obligatorii nici de catre zilier, nici de catre beneficiar.


Pot sa fiu amendat daca zilierul are un accident de munca si nu are fisa instructaj de protectia muncii ? ... unde se precizeaza ca are nevoie de acel instructaj ?
Un accident banal ... angajez cateva persoane(zilieri) sa stearga geamurile din firma unul aluneca pe scara, cade in geam care se sparge si il raneste destul de urat... ajunge la SMURD....
Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 6 Mai 2011
kzoli, utilizator

Alte discuții în legătură

Angajator Leordeanu Leordeanu Am de facut lucrari de constructie la casa proprietate . Doresc sa colaborez cu meseriasi autorizati (pfa),care este forma contractuala ?. Pot angaja si ... (vezi toată discuția)
Zidar - munca la negu? Laura665 Laura665 o persoana fizica ce plateste o alta persoana sa-i zideasca peretii unei case risca sa fie amendata pentru ca a angajat persoane la negru? dar zidarul, risca ... (vezi toată discuția)
Muncă cu zilieri manuyel manuyel Bună ziua. Am o întrebare legata de munca cu zilieri. Lucrez în domeniul agricol ,având teren în proprietate și cu contract de comodat. Pentru ... (vezi toată discuția)