Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Zilieri pentru santier
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Zilieri pentru santier

Buna ziua

Sunt particular din Bucuresti si doresc sa-mi izolez si varuiesc casa. Am gasit patru muncitori care pot sa ma ajute. Lucrarea ar dura aproximativ trei saptamani.

Cum sa-i inregistrez ca zilieri. Ce taxe si unde trebuie sa platesc? In ce termen trebuie sa actionez?

Toate ce am citit despre noul Cod al Muncii sa refera la firme/persoane juridice. Eu sunt persoana fizica dar nu vrau sa stau cu frica.

Va multumesc

@ kzoli
art.5 alin.2 din Legea nr.52/2011 prevede ca, beneficiarul are urmatoarele obligatii:
d) sa asigure instruirea si informarea zilierului cu privire la activitatea pe care urmeaza sa o presteze, riscurile si pericolele la care poate fi expus In exercitarea activitatii, precum si cu privire la drepturile zilierului, In conditiile prevazute de prezenta lege. Instruirea are loc zilnic, Inainte de Inceperea activitatii;
f) sa asigure, pe propria cheltuiala, echipamente de lucru si de protectie care se impun datorita naturii si specificului activitatii desfasurate de zilier

Incalcarea de catre beneficiar a acestori obligatii este sanctionata cu amenda in valoare de 6000 lei ...art.12 alin.1 lit.b din Legea nr.52/2011.
camelia50 a scris:

Buna ziua

Sunt particular din Bucuresti si doresc sa-mi izolez si varuiesc casa. Am gasit patru muncitori care pot sa ma ajute. Lucrarea ar dura aproximativ trei saptamani.

Cum sa-i inregistrez ca zilieri. Ce taxe si unde trebuie sa platesc? In ce termen trebuie sa actionez?

Toate ce am citit despre noul Cod al Muncii sa refera la firme/persoane juridice. Eu sunt persoana fizica dar nu vrau sa stau cu frica.

Va multumesc

legea zilierilor prevede cat se poate de clar ca acestia nu pot lucra in constructii. contract, se inregistreaza la DGFP si se plateste impozit 16%, daca tineti mortis.

Abia acum am descoperit topicul si cu voia dvs , imi permit o parere : persoana fizica poate fi angajator , in temeiul codului muncii si poate angaja personal cu CIM , comportandu-se dpdv fiscal ca si o persoana juridica . Adica intocmeste si declara CIM, se declara la fisc cu vector fiscal - persoana fizica platitoare de impozite si taxe pentru angajatii sai , declara lunar contributiile si evident , le achita .
Costurile vor fi , bineinteles , mari , dar nu asta era tema , ci daca exista sau nu posibilitatea angajarii de catre pf a unei(unor ) pf .
In cazul constructiilor, og cu zilierii nu este aplicabila .
Buna ziua! Oamenii care se ajuta realmente intre ei, fie ca sunt ruda sau nu, in construirea unei case, trebuie sa depuna vreo declaratie la finante? Pentru ca eu stiu mai multe cazuri reale de genul asta si chiar nu se pune problema de plata in vreun fel, doar de ajutor reciproc.
Am si eu o intrebare .... veniturile zilierilor sunt considerate venituri salariale , prin urmare aceste venituri se cuprind in fise fiscale?