Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Alegeri Baroul Bucuresti 2011
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Alegeri Baroul Bucuresti 2011

Redactia Avocatnet.ro realizeaza in aceasta luna o serie de articole legate de candidatii la posturile de conducere ale Baroului Bucuresti.

In acest sens, ar fi util pentru colegii de la redactie sa afle ce asteptari au avocatii bucuresteni de la oamenii care vor fi alesi in organele de conducere ale Baroului (Decan, Consilieri, etc).

O mica lista de intrebari / opinii ne-ar fi extrem de utila? Cam ce lucruri ati vrea sa rezolve alesii?
Cu siguranta ca pot, doar ca intrebarea dumneavoastra poate fi interpretata in cel putin 2 sensuri:
1.d.p.d.v. al candidatului respectiv, iar explicatia pentru aceasta urmeaza dupa ceea ce ati citat, daca va referiti la acest sens si tot nu e lamurit pot sa elaborez
2. din perspectiva mea, unde cred ca o asemenea intrebare si raspunsul la ea spune multe despre candidatul respectiv, ma indoiesc sincer de faptul ca aceasta intrebare va rezolva chiar si cel mai mic lucru in legatura cu admiterea in barou, cu siguranta nu o intrebare va naste in persoana respectiva dorinta si ideea de a face ceva in acest sens. In schimb raspunsul imi va spune multe despre persoana respectiva, mie dar si celor cu drept de vot, fapt ce va determina o optiune mai buna din partea ultimilor. Iar eu personal, ca membru al societatii civile ma simt direct afectat de felul peroanelor care candideaza si deci implicit au posibilitatea de a ocupa efectiv si postul. Nu cred ca trebui sa va povestesc despre cat de important este rolul pe care il au avocatii intr-o societate pe care cred ca majoritatea si-o doresc.
Fiind avocat presupun ca ati trecut de examenul de admitere la barou, faptul ca pun aceasta intrebare nu trebuie sa va determine sa credeti ca in substrat am pus la indoiala calitatile celor care au luat examenul, eu nu fac acuze fara dovezi si nu am o dovada ca nici macar un candidat ar fi luat examenul nemeritat dar in schimb cred ca orice poate fi inbunatatit inclusiv acest examen. Iar toate acele zvonuri si alte asemenea care se leaga in legatura cu el, la numarul lor destul de mare, nu pot sa aiba decat un sambure de adevar in spate, care ori cat de mic ar fi, nu trebuie ignorat din cauza ipocriziei si a unui fals inteles simt de solidaritate in breasla. Solidaritatea in breasla pt mine nu inseamna , hai sa atacam pe cel ce ridica intrebari asupra activitati unui membru, ci mai degraba hai sa ne coalizam pentru a rezolva problemele pe care ar putea sa le indice respectivele intrebari si daca nu exista sa demonstram aceasta.
Ultima parte, este doar o presupunere a mea asupra motivelor pentru care ati intervenit destul de repede, sunt tentat sa cred ca motivele pentru care intreb nu reprezinta o asa de mare curiozitate :rolleyes:
adrian_t87 a scris:
In schimb raspunsul imi va spune multe despre persoana respectiva, mie dar si celor cu drept de vot, fapt ce va determina o optiune mai buna din partea ultimilor. Iar eu personal, ca membru al societatii civile ma simt direct afectat de felul peroanelor care candideaza si deci implicit au posibilitatea de a ocupa efectiv si postul.

Iertati-ma, dar inca nu mi-e clar: inteleg ca nu sunteti avocat, asa este? Daca da, de ce spuneti ca aveti drept de vot? Vorbim de alegeri in cadrul baroului, unde nu pot vota decat avocatii din acel barou.

Nu cred ca trebui sa va povestesc despre cat de important este rolul pe care il au avocatii intr-o societate pe care cred ca majoritatea si-o doresc.
Fiind avocat presupun ca ati trecut de examenul de admitere la barou, faptul ca pun aceasta intrebare nu trebuie sa va determine sa credeti ca in substrat am pus la indoiala calitatile celor care au luat examenul, eu nu fac acuze fara dovezi si nu am o dovada ca nici macar un candidat ar fi luat examenul nemeritat dar in schimb cred ca orice poate fi inbunatatit inclusiv acest examen.

De acord cu dvs. Dar sunt nedumerita de generalitatea intrebarii dvs de mai sus: "considerati ca examenul de admitere in barou este astfel reglementat incat sa asigure o maxima trasnparenta si corectitudine?". Nu imi este clar ce anume urmariti prin aceasta intrebare - vreti sa vedeti daca dintre candidati careva are vreo intentie in legatura cu examenul (care este organizat doar de UNBR, apropo), vreti sa vedeti daca vreunul este in asentimentul sutelor de candidati care au contestat rezultatele, vreti sa vedeti altceva?

Iar toate acele zvonuri si alte asemenea care se leaga in legatura cu el, la numarul lor destul de mare, nu pot sa aiba decat un sambure de adevar in spate, care ori cat de mic ar fi, nu trebuie ignorat din cauza ipocriziei si a unui fals inteles simt de solidaritate in breasla. Solidaritatea in breasla pt mine nu inseamna , hai sa atacam pe cel ce ridica intrebari asupra activitati unui membru, ci mai degraba hai sa ne coalizam pentru a rezolva problemele pe care ar putea sa le indice respectivele intrebari si daca nu exista sa demonstram aceasta.

Haideti sa punem in ordine zvonurile si din ele sa concluzionam aspectele la care asteptati, de fapt, raspuns. Din punctul meu de vedere numai o intrebare clara, aplicata, poate avea un raspuns practic iar nu unul in doi peri, care sa nu foloseasca numanui.

Ultima parte, este doar o presupunere a mea asupra motivelor pentru care ati intervenit destul de repede, sunt tentat sa cred ca motivele pentru care intreb nu reprezinta o asa de mare curiozitate :rolleyes:

De raspuns am raspuns cand am vazut mesajul dvs, or asta nu se intampla la un interval prestabilit. Am pus intrebarea aceea tocmai pentru ca mie nu mi s-a parut clar mesajul dvs, ce anume asteptati si mai ales daca l-ati scris fiind din breasla sau nu. In functie de asta pot sti si ceilalti participanti la discutie, inclusiv eu, cat de mult explica niste lucruri sau nu.
ContSters20980, utilizator
Andreea Lisievici a scris:

Iertati-ma, dar inca nu mi-e clar: inteleg ca nu sunteti avocat, asa este? Daca da, de ce spuneti ca aveti drept de vot? Vorbim de alegeri in cadrul baroului, unde nu pot vota decat avocatii din acel barou.

,
,mie dar si celor cu drept de vot", de aici cred ca se intelege destul de clar. Mie (care nu am drept de vot) DAR si celor care au acest drept (adica avocati)
daca eram avocat scriam ,,mie si celorlalti care au drept de vot" sau ,,mie si celor cu drept de vot" adica fara dar.
Va determina o optiune mai buna din partea ultimilor (adica cei cu drept de vot, in mie si celor... celor sunt dupa mie, deci sunt ultimii mentionati anterioar) .... iar eu personal(care nu am drept de vot)....

De acord cu dvs. Dar sunt nedumerita de generalitatea intrebarii dvs de mai sus: "considerati ca examenul de admitere in barou este astfel reglementat incat sa asigure o maxima trasnparenta si corectitudine?". Nu imi este clar ce anume urmariti prin aceasta intrebare - vreti sa vedeti daca dintre candidati careva are vreo intentie in legatura cu examenul (care este organizat doar de UNBR, apropo), vreti sa vedeti daca vreunul este in asentimentul sutelor de candidati care au contestat rezultatele, vreti sa vedeti altceva?

Dupa cum am precizat sunt sigur ca o intrebare nu va determina o initiativa in acest sens. Intrebarea este importanta (pt mine) tocmai pentru ca nu priveste una din competentele sale, pentru ca la acele intrebari in general, cred ca exista ,,texte pregatite" cu care vor raspunde sau pe langa care isi vor forma raspunsul la intrebare. Daca raspunde la intrebare expeditiv, nu e competenta mea, nu cred ca sunt probleme sau alte asemenea nu stiu cata disponibilitate arata in a discuta. Aceste ar fi raspunsuri corecte, dar daca in schimb ar aborda problema si ar exprima un punct de vedere pertinent nu cred ca ar fi un raspuns gresit si ar arata ca candidatul este interesat de profesia de avocat in general, nu refuza dialogul, nu este ipocrit in ideea de a exclude din start posibilitatea ca examenul sa nu fie perfect si multe altele.

Haideti sa punem in ordine zvonurile si din ele sa concluzionam aspectele la care asteptati, de fapt, raspuns. Din punctul meu de vedere numai o intrebare clara, aplicata, poate avea un raspuns practic iar nu unul in doi peri, care sa nu foloseasca numanui.

Nu se refera la un anumit zvon pentru ca vreau sa vad care zvon alege sa il discute, daca e ceva legat de presupusa coruptie, dificultatea examenului, aspectele de procedura si administrative cred ca si aceasta alegere reflecta ceva despre candidat. In parerea mea subiectul e potrivit pentru ca e printre cele mai controversate si nu cred ca ar trebui evitate, desigur cei care vor pune intrebarile au o mai mare experienta si sunt intr-o mai buna masura sa aprecieze validitatea ei, e doar unul din lucrurile pe care le-as intreba eu si care cred ca este posibil sa nu fi analizat si de cei care pun intrebarile.

De raspuns am raspuns cand am vazut mesajul dvs, or asta nu se intampla la un interval prestabilit. Am pus intrebarea aceea tocmai pentru ca mie nu mi s-a parut clar mesajul dvs, ce anume asteptati si mai ales daca l-ati scris fiind din breasla sau nu. In functie de asta pot sti si ceilalti participanti la discutie, inclusiv eu, cat de mult explica niste lucruri sau nu.

Daca nu e cum am presupus imi asum greseala cu scuzele de rigoare daca considerati ca sunt necesare. Sa zicem ca sunt dintr-o breasla mai larga acum si intr-un viitor indeparta nu exclud posiblitatea de a fi in breasla, dar nu e o varianta pe care sa o analizez acum, deci nu urmaresc o problema directa ci doar sa imi formez o parere asupra candidatilor
Adica e important sa vezi ca daca sunt avocati precum Predoiu, care sustine intrarea in vigoare a Codului Civil la 1 octombrie anul curent #-o
:offtopic: am gasit pe minunatul google un blog care cred ca va apartine, si nu il pot accesa, am eu o problema tehnica sau dupa cum inteleg este privat, imi cere o parola ... :-/
adrian_t87, utilizator