Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general penalitati intarziere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

penalitati intarziere

Care este procentul pentru penalitati de intarziere la neplata sanatatii?
In prezent, nivelul dobânzii de întârziere este de 0,04% pentru fiecare zi de întârziere și poate fi modificat prin legile bugetare anuale.
Nivelul penalitatilor de intarziere este stabilit astfel :
- daca stingerea se realizeaza in primele 30 de zile de la scadenta, nu se datoreaza si nu se calculeaza penalitati de intarziere pentru obligatiile fiscale principale stinse;
- daca stingerea se realizeaza in urmatoarele 60 de zile, nivelul penalitatilor de intarziere este de 5% din obligatiile fiscale principale stinse;
- dupa implinirea termenului de 60 de zile, penalitatea va ajunge la 15 % din obligatiile fiscale principale ramase nestinse.

Penalitatea de intarziere nu inlatura obligatia de plata a dobanzilor.

Cornelia Tulpan, Contabil