Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie intracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie intracomunitara

As avea nevoie de ajutor pentru clarificarea catorva puncte referitoare la achizitii intracomunitare. Sa presupunem ca firma X, din Ro, vrea sa cumpere produse de la firma A din Germania. Ambele trebuie sa fie inregistrate in scopuri de TVA, fiecare in tara de origine, corect? In plus, X trebuie inscrisa in Reg. Op. Intracomunitari (ROI), daca vrea ca achizitiile/livrarile sa fie scutite de TVA? Acum, va rog, ma puteti ajuta sa schitez ipotetic o tranzactie? Adica, sa spunem ca X cumpara de la A produse de 5000€. Cum se va realiza facturarea, unde se vor plati taxe, care va fi valoarea acestora? Va multumesc pentru amabilitate si astept cu nerabdare raspunsurile dvs.
cum adica sa se schimbe firma?

firmele neplatitoare de tva care depasesc plafonul pentru achizitii intracomunitare de 10.000 euro nu devin automat platitoare de tva in romania, ele ramanand in continuare neplatitoare, dar au obligatia sa se inregistreze in scopuri de tva intracomunitar si sa se inscrie in roi (inainte de depasirea plafonului) - codul de tva intracomunitar poate fi folosit doar pentru acest tip de operatiuni intracomunitare, nu si pentru operatiuni interne.
firmele neplatitoare devin platitoare de tva doar atunci cand cifra lor de afaceri (total vanzari) depaseste 35.000 euro
Referitor la schimbarea firmei: in momentul in care sunt aproape de atingerea C.A. de 35.000 euro, la care firma trebuie sa devina platitoare de TVA, o desfiintez si infiintez o alta, care va putea rula in continuare ca neplatitoare. Sau divid afacerea in firme mai mici, fiecare sub plafonul de 35.000 euro. Nu merge chestia asta, ca sa evit a deveni platitor de TVA si deci sa pierd un oarecare avantaj competitiv, despre care vorbeam si mai sus (diferenta de TVA Germania - Romania)?
ContSters156394, utilizator