Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SPETA DE NECONSTITUTIONALITATE ???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SPETA DE NECONSTITUTIONALITATE ???

Buna ziua,
As dori sa aflu,daca in urmatoarea speta se poate invoca exceptia de neconstitutionalitate:
- Prin limitarea termenului in care se putea solicita eliberarea unui certificat de luptator in revolutia din dec.1989,respectiv 1990-1997,practic,s-a ingradit dreptul de a primi un astfel de certificat,orice luptator al revolutiei din dec.89,care ar solicita acest certificat dupa anul 1997.
- Astfel,in opinia mea,se poate numi DISCRIMINARE,a celor ce solicita ulterior certificatul.
M-ar interesa o opinie calificata,in acest sens. Daca s-ar putea invoca acum exceptia ne neconstitutionalitate,cum ar trebui formulata,in baza carui temei de drept si de fapt (ce articol ar fi incalcat din Constitutie,etc.)
Cat mai multe detalii in acest sens,va rog.
Va multumesc.
Daca veti consulta Monitoarele oficiale in care se publica exceptiile de neconstitutionalitate asupra carora s-a pronuntat Curtea Constitutionala, veti constata ca in spete aproape asemanatoare acestea au fost respinse.
Motivul principal a fost ca termenul din legea 341 a fost stabilit de parlament, care potrivit prevederilor art. 61 din Constitutie este "unica autoritate legiuitoare a ţării".

Dupa ce veti citi spetele judecate si solutiile date, veti constata ca n-aveti nicio sansa.
Arel a scris:

Daca veti consulta Monitoarele oficiale in care se publica exceptiile de neconstitutionalitate asupra carora s-a pronuntat Curtea Constitutionala, veti constata ca in spete aproape asemanatoare acestea au fost respinse.
Motivul principal a fost ca termenul din legea 341 a fost stabilit de parlament, care potrivit prevederilor art. 61 din Constitutie este "unica autoritate legiuitoare a ţării".
Dupa ce veti citi spetele judecate si solutiile date, veti constata ca n-aveti nicio sansa.

Va multumesc. Totusi,nu dau de ceva similar. Aveti cumva idee ce decizie s-a pronuntat in acest sens de catre CC ?
gigelas, utilizator
Sunt spete referitoare la drepturile acordate, de ex. cel la indemnizatia reparatorie, asupra caruia s-au ridicat exceptii de neconstitutionalitate si care au fost respinse.
Motivarile au fost ca indemnizatia este un act reparatoriu acordat prin legea votata de Parlament in caliatate de unica autoritate legiuitoare. Asa a hotarat autoritatea printr-o lege emisa de aceasta.
ar respinge curtea aceasta exceptie. nu a fost incalcat niciun drept. legea a pus niste termene exprese de decadere prin care se puteau depune cereri pt acordarea acelor certificate.
Da,am inteles perfect. Credeam ca are cineva o alta opinie in acest caz. Dar,se pare ca nu mai este nimic de facut.Tot ce am gasit,confirma afirmatia dvs,d.na Athena.
Va multumesc.
O seara buna in continuare.