Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA 5% apartament nou (supr. utila = 120,6mp)
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA 5% apartament nou (supr. utila = 120,6mp)

Doresc sa achizitionez un apartament nou intr-un ansamblu rezidential. Suprafata utila in cadastru este de 120,6 mp, iar in extrasul de carte funciara este de 120 mp (rotunjit probabil). Una din conditiile pentru a beneficia de TVA 5% este ca suprafata utila a apartamentului sa fie de maxim 120 mp.
In aceste conditii, il pot lua cu 5% TVA, tinand cont de asemeni si de faptul ca prin lege se admite o eroare de 2% la masuratorile cadastrale, deci cu alte cuvinte el ar avea 120,6mp +/- 2%, deci POSIBIL sa aibe si sub 120 ?
Suprafata utila max. 120mp...dar se refera la suprafata utila cum reiese din extrasul cartea funciara sau din masuratorile cadastrale? Asta e dilema...
9) În sensul art. 140 alin. (2^1) lit. c) din Codul fiscal, suprafaţa utilă a locuinţei de 120 mp nu include anexele gospodăreşti. Suprafaţa terenului pe care este construită locuinţa, precum şi suprafaţa utilă a locuinţei, menţionate la art. 140 alin. (2^1) lit. c) din Codul fiscal, trebuie să fie înscrise în documentaţia cadastrală anexată la actul de vânzare-cumpărare încheiat în condiţiile legii.