Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zidar - munca la negu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zidar - munca la negu?

o persoana fizica ce plateste o alta persoana sa-i zideasca peretii unei case risca sa fie amendata pentru ca a angajat persoane la negru?
dar zidarul, risca sa fie el amendat pt ceva?
Cred ca la administratia financiara ...
Accesati link-ul de mai jos, poate va ajuta cu mai multe detalii :
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Poate munci ca zilier,potrivit Legii zilierilor ce tocmai a intrat in vigoare.

Dar aceasta doar daca zidarul presteaza activitati pentru o persoana juridica,nu pentru o persoana fizica.

andymaurul, utilizator
O persoana fizica nu poate angaja zilier ... Legea nr.52/2011 prevede ca beneficiar al unei astfel de activitati este numai o persoana juridica .
Art. 1. — In Intelesul prezentei legi, urmatorii termeni se definesc dupa cum urmeaza:
a) zilier — persoana fizica ce are capacitate de munca si care desfasoara activitati necalificate, cu caracter ocazional, pentru un beneficiar. Pot desfasura activitati cu caracter ocazional persoanele fizice, cetateni romani sau straini, In conditiile legii;
b) beneficiar de lucrari, denumit In continuare beneficiar — persoana juridica pentru care zilierul executa activitati cu caracter ocazional;
c) Registrul de evidenta a zilierilor — registrul cu regim special Intocmit de catre beneficiar pentru a tine evidenta zilnica a zilierilor.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am revenit,domnule consilier....
In opinia mea,nu puteti fi sanctionata cu amenda,deoarece dvs.nu puteti avea calitate de angajator,asa cum legea romana defineste acest termen,or acolo unde legiuitorul nu distinge,nici interpretul nu trebuie sa distinga.
andymaurul, utilizator