Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificarile aduse de L40/2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificarile aduse de L40/2011

Stiti cumva daca au aparut lucrari doctrinare legate de acesta lege si modificarile pe care le aduce codului muncii si care ar fi acestea?
Horatiu Sasu - Codul muncii republicat 2011. Comentarii si solutii , Editura C. H. Beck , mai 2011.
Multumesc pentru raspuns.
Am vazut ca s-a discutat mult legat de aceste modificari, insa nimic concret despre modificarile aduse raspunderii patrimoniale . As dori sa aflu cum comentati aceste modificari:
„art. 270 [(1)...(2)...]
(3) In situatia in care angajatorul constata ca salariatul sau a provocat o paguba din vina si in legatura cu munca sa, va putea solicita salariatului, printr-o nota de constatare si evaluare a pagubei, recuperarea contravalorii acesteia, prin acordul partilor, intr-un termen care nu va putea fi mai mic de 30 de zile de la data comunicarii.
(4) Contravaloarea pagubei recuperate prin acordul partilor, conform alin. (3), nu poate fi mai mare decat echivalentul a 5 salarii minime brute pe economie."