Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... pedeapsa penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

pedeapsa penala

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati si sa-mi explicati va rog ce inseamna urmatoarele.
- confiscarea sumelor obtinute de inculpat cf. art.19, alin 1 legea 678/2001 , art.118 Cp, art.329 alin 4 Cp. Mentionez ca infractiunea a fost comisa de sotul meu insa avem impreuna un apartament cumparat inainte de a comite el infractiunea. Intrebarea mea este imi vor confisca si apartamentul ?
- condamna inculpatul la pedeapsa principala de 7 ani cu aplicarea art. 71, 64 Cp si pedeapsa complementara a interzicerii drepturilor pe 3 ani. Va rog sa imi spuneti ce prevede art. 71 si art.64.
Va multumesc mult
nu se va confisca imobilul deoarece s-ar fi prevazut aceasta in sentinta judecatoreasca. in lipsa unei asemenea mentiuni in dispozitivul sentintei, confiscarea se limiteaza doar la sumele de bani gasite in urma perchezitiei, asa cum ati spus.

este adevarat ca si imobilele pot fi confiscate daca se incadreaza in art 118 CP insa nu este cazul dvs.