avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... pedeapsa penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

pedeapsa penala

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati si sa-mi explicati va rog ce inseamna urmatoarele.
- confiscarea sumelor obtinute de inculpat cf. art.19, alin 1 legea 678/2001 , art.118 Cp, art.329 alin 4 Cp. Mentionez ca infractiunea a fost comisa de sotul meu insa avem impreuna un apartament cumparat inainte de a comite el infractiunea. Intrebarea mea este imi vor confisca si apartamentul ?
- condamna inculpatul la pedeapsa principala de 7 ani cu aplicarea art. 71, 64 Cp si pedeapsa complementara a interzicerii drepturilor pe 3 ani. Va rog sa imi spuneti ce prevede art. 71 si art.64.
Va multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Mihai Costache , Avocat 10:14, 10 Iunie 2011
nu se va confisca imobilul deoarece s-ar fi prevazut aceasta in sentinta judecatoreasca. in lipsa unei asemenea mentiuni in dispozitivul sentintei, confiscarea se limiteaza doar la sumele de bani gasite in urma perchezitiei, asa cum ati spus.

este adevarat ca si imobilele pot fi confiscate daca se incadreaza in art 118 CP insa nu este cazul dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Explicatimi termeni ZburleaFlorin ZburleaFlorin În baza art.71 Cp interzice inculpatului drepturile prev. de art.64 lit a teza a II a şi lit. b ca pedeapsă accesorie. În baza art. 81 Cp suspendă ... (vezi toată discuția)
Solutie hotarare penala oug nr. 195/2002 georgeclinciu georgeclinciu [quot]H O T Ã R Ã ª T E În baza art 87 alin 1 din O.U.G nr 195 / 2002 cu aplicarea art 320/1 alin 7 C.pr.pen condamnă inculpatul CG, , la o pedeapsa de 1 ... (vezi toată discuția)
Penal floringanea1 floringanea1 as dori sa stiu si eu la ce se refera art 71 cp ali 1,art 64 lit a teza 2, si litera b, si art 86 al 1 cp si art 359 cpp (vezi toată discuția)