Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Problema '' CU NASTEREA ''
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Problema '' CU NASTEREA ''

VA propun urmatoarea problema : >>
Doamna '' Ada '' cetatean roman pleaca intr -o croaziera .
Doamna '' Ada '' urmeaza sa nasca . In timpul croazierei Dna. '' Ada ''
da nastere unui copil . Nava este sub pavilion Italian .
In ziua nasterii nava se afla in apele nationale ale Spaniei aproape de portul Valencia .

TEME :

# 1. Copilul nascut beneficiaza de dreptul de a primi cetatenie
italiana ( nava sub pavilion italian ) sau sau spaniola ( nava
la momentul nasterii se afla in apele nationale ale Spaniei )
???
# 2. Pe o nava cine consemneaza evenimentele civile deosebite ( nasteri / decese ) ?? Din cate stiu capitanul are dreptul / obligatia sa
consemneze aceste evenimente si sa intocmeasca acte civile
( certificat de nastere / sau deces ) ??
Se redacteaza in Engleza ??

Si in Romania e aprox. la fel, e cetatean roman prin nastere cel nascut dintr-un parinte roman, plus:
(3) Copilul găsit pe teritoriul statului român este considerat cetăţean român, până la proba contrarie, dacă niciunul dintre părinţi nu este cunoscut.

Mai se poate dobandi cetatenia romana pentru cel nascut pe teritoriu roman si rezident aici la majorat, plus cateva conditii ce tin de cunoasterea limbii romane samd.

@elena138
da, am corectat:)
eumarian, utilizator
Da, mai sunt situatii. In orice caz, legea romana isi protejeaza cetatenii din acest punct de vedere (ma refer la cetatenia dobandita prin faptul nasterii)
elena138, utilizator