avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Problema '' CU NASTEREA ''
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Problema '' CU NASTEREA ''

VA propun urmatoarea problema : >>
Doamna '' Ada '' cetatean roman pleaca intr -o croaziera .
Doamna '' Ada '' urmeaza sa nasca . In timpul croazierei Dna. '' Ada ''
da nastere unui copil . Nava este sub pavilion Italian .
In ziua nasterii nava se afla in apele nationale ale Spaniei aproape de portul Valencia .

TEME :

# 1. Copilul nascut beneficiaza de dreptul de a primi cetatenie
italiana ( nava sub pavilion italian ) sau sau spaniola ( nava
la momentul nasterii se afla in apele nationale ale Spaniei )
???
# 2. Pe o nava cine consemneaza evenimentele civile deosebite ( nasteri / decese ) ?? Din cate stiu capitanul are dreptul / obligatia sa
consemneze aceste evenimente si sa intocmeasca acte civile
( certificat de nastere / sau deces ) ??
Se redacteaza in Engleza ??

Cel mai recent răspuns: elena138 , utilizator 21:53, 19 Iunie 2011
Si in Romania e aprox. la fel, e cetatean roman prin nastere cel nascut dintr-un parinte roman, plus:
(3) Copilul găsit pe teritoriul statului român este considerat cetăţean român, până la proba contrarie, dacă niciunul dintre părinţi nu este cunoscut.


Mai se poate dobandi cetatenia romana pentru cel nascut pe teritoriu roman si rezident aici la majorat, plus cateva conditii ce tin de cunoasterea limbii romane samd.

@elena138
da, am corectat:)
Ultima modificare: Duminică, 19 Iunie 2011
eumarian, utilizator
Da, mai sunt situatii. In orice caz, legea romana isi protejeaza cetatenii din acest punct de vedere (ma refer la cetatenia dobandita prin faptul nasterii)
Ultima modificare: Duminică, 19 Iunie 2011
elena138, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cetatenie - situatie legala a unui copil nascut in spania, mama cetatenie romana, tatal cetatean spaniol luciana2901 luciana2901 Am urmatoarea speta: Din concubinajul numitei A, de cetatenie romana, cu numitul B, cetatean spaniol, a rezultat un copil, nascut in Spania,care a fost ... (vezi toată discuția)
Aplicarea legii penale ContSters371700 ContSters371700 Buna! Ma poate ajuta si pe mine cineva cu aceasta speta? O persoană având cetăţenie ucraineană comite o infracţiune de omor, pe când se afla la ... (vezi toată discuția)
Permis de sedere in romania Mirel58 Mirel58 Fica mea are cetatenie spaniola . In prezent locuieste cu mine in Bucureti , fiind inregistrata in Registrul Ambasadei Spaniei , ca rezidenta in Romania . In ... (vezi toată discuția)