Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Verificare exclusivitate marca
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Verificare exclusivitate marca

Cum pot verifica daca o marca este exclusiva?
Drepturile conferite de marca le gasiti in legea 84/1998, art. 36 si urmatoarele. Fiind drepturi, ele pot fi exercitate sau nu, dar legea spune de exemplu ""Titularul mărcii poate cere instanţei judecătoreşti competente să interzică terţilor să folosească, în activitatea lor comercială, fără consimţământul său un semn identic mărcii, pentru produse sau servicii identice celor pentru care marca a fost înregistrată; . In principiu orice marca este exclusiva, relativ la produsele / serviciile respective.

In privinta domeniilor .ro, ei au marca respectiva pentru un tip de produse/servicii, daca ati avea si dvs o marca inregistrata pentru un alt tip de produse/servicii, nu s-ar pune problema de a renunta la domeniu. Clasele sunt multe dar domeniul .ro este unic, consider ca se aplica prioritatea de irnegistrare la RNC-ROTLD.

Altfel spus, cunosc doar cazuri in care domeniile .ro s-au transferat de instanta pentru ca X nu era titular al marcii la data introducerii actiunii in instanta de catre Y.
eumarian, utilizator