Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contributii contracte civile - cod civil
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contributii contracte civile - cod civil

Care sunt contributiile obligatorii de plata pentru contractele/conventiile civile incheiate in conformitate cu prevederile Codului Civil?
Care sunt textele legale si de cand intra sau au intrat in vigoare, pentru plata contributiilor la somaj, pensii si sanatate?

tudorvaleriu a scris:

1. In Codul muncii nu exista nici o prevedere care sa interzica prestarea unei munci de catre o persoana fizica pe baza de conventie civila de prestari servicii (cu conditia ca aceste conventii sa nu mascheze o activitate ce se poate desfasura in baza unui CIM).
2. Prestarea muncii de catre o persoana fizica pentru o persoana juridica se poate face si ca zilier (Legea 52/2011).

in prezent orice munca ocazionala ai dori sa desfasori o faci fie in baza autorizarii la ORC sau FINANTE (profesie libera) , fie in baza unui contract de munca cu exceptia zilierilor (agricultura, silvicultura, cresterea animalelor , etc) .
ovidiu7676, utilizator