Forum Discuţii juridice Achiziţii publice alegerea procedurii de achizitii publice
Discuție deschisă în Achiziţii publice

alegerea procedurii de achizitii publice

Se poate opta pentru alegerea procedurii cerere de oferta desi dupa valoarea estimata se incadreaza la achizitie directa?
Sigur ca da. Puteti aplica oricare din procedurile de atribuire a contractelor de achizitie publica, achizitia directa este un drept al autoritatii contractante (nu o obligatie) de care puteti face uz, dispozitiile legale incidente in materia achizitiilor publice nu interzic aplicarea procedurilor, alegerea aplicarii acestora ramanand la aprecierea autoritatii contractante.