Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... plata dividende
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

plata dividende

ce inseamna "drepturile si obligatiile legate de actiuni urmeaza actiunile " (in cazul transmiterii acestora).
Intrebarea mea ar fi cine are dreptul la dividende pe anul 2006 daca actiunile au fost transmise si in contractul de cesiune nu se specifica nimic privind dreptul la dividendele neincasate.
Lg 31 prevede ca "dividendele care se cuvin dupa data transmiterii apartin cesionarului" daca partile nu au prevazut altfel.
Ma incurca acea prevedere din statut.
Asadar dividendele neplatite de Sc pe 2006 se cuvin celui care este proprietarul actiunilor la data AGA sau celui care a fost proprietarul lor in anul 2006?
Este o decizie foarte veche, cand si forma articolului din legea 31 era diferita. In ultimii ani practica instantelor e cvasi-unitara in sensul aratat.