Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cum se citeste corect un apometru?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cum se citeste corect un apometru?

buna ziua! am o mare dilema ! cum se citeste corect un apometru?dc stie cineva cum il rog f.frumos sa-mi dea un raspuns ,si apoi o sa-i trimit toate datele despre apometru.multumesc mult :(:(
Asa este doamna. Greu cu citit-ul. Haideti ca poate ati inteles din cele spuse pana acum, Dar daca nu ati prins miscarea, poate ne spuneti ce marca este acel apometru si poate pozam noi unul pe-aici. Uite din acest motiv nu plec eu ”afara” unde ma tot cheama un prieten, ca ce bine as castiga eu acolo (vorba aia, am calificare recunoscuta in UE), dar eu nu si nu, ca nu stiu a citi pre limba lor...
@adriantot dadea un exemplu unui apometru tip Narval-TU4, atasase si un link... [ link extern ]
Adam Grecu, utilizator
Greu cu cititu depinde,stiu citi deocamdata cunosc 7 limbi straine perfect doar 50% scris si vb romaneste asta este.Apometru meu nu are pe el nici un nume de firma deasupra numerelor are un cerc rotund tip ceas mic
[ link extern ]
Aceleasi modele ca si al meu
giulia-ioana, utilizator
Ce e pe negru sunt intregi apoi virgula si apoi vin zecimalele pe rosu.
Vedeti ca cele 7 limbi pe care le stiti nu va ajuta si la lecturarea unui simplu instrument? Dar ce este asa complicat doamna, observ ca pe ecran va arata si zona metrilor cubi, are si virgula pusa la locul ei, aveti toate informatiile posibile, insa trebuie sa mai stiti ca 1mc are 1000 litri, deci apometrul pe care il aveti indica pe partea cu negru valoare metrilor cubi intregi, iar dupa virgula, cu alta culoare -rosu, subdiviziuni de mc (sute de litri, zeci de litri si unitati de litru).
Oricum, mergeti la asociatie si clarificati-va consumurile pe cateva luni in urma, atunci cand ziceti ca valoarea apei vi s-a parut normala. Eu banuiesc ceva: ca asociatia nu a cunoscut consumul real si au inregistrat un consum estimat - si aici depinde cum calculeaza asociatia acest consum estimat. In momentul cand dvs. ati dus indexul la asociatie, v-au ”adus la zi” cu valoarea consumului. Eu asta banuiesc ca s-a intamplat. ceea ce trebuie sa stiti dvs. in acest caz, este ca ”altcineva” a achitat consumul dvs. din lunile anterioare, iar acum prin aducerea la zi, dvs. faceti o compensare vecinilor, adica dansii achita un pic mai putin decat ar fi normal...
Bun, cam asta ar fi. Succes!