Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dec.112 on-line.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dec.112 on-line.

Buna ziua, dupa transmiterea on-line a dec.112 a. primit urmatorul mesaj din partea server-ului?Index: 3316235
Numar inregistrare:
Starea: Fisierul depus nu este o declaratie D112 Eroare: Eroare conectare server de verificare semnatura sau semnatura electronica este revocata.

Explicaţii
Prelucrarea poate fi într-una din stările:
• In prelucrare. Fişierul este în prelucrare pe serverele centrale.Vă rugăm reveniţi.
• Fişierul nu este o declaraţie. Nu a fost înregistrat. Este necesar să corectaţi documentul şi să reluaţi depunerea.
• Declaraţia are erori de validare. A primit număr de înregistrare şi s-a emis recipisa. Este necesară corectarea erorilor indicate în recipisa şi redepunerea declaraţiei.
Declaraţia este validă. Datele au fost verificate de serverul central şi s-a constatat că au fost îndeplinite criteriile de validare stabilite conform Anexei validări. Datele se transmit instituţiilor beneficiare.
Vă recomandăm să descărcaţi şi să păstraţi recipisa
A mai primit cineva acest mesaj sau asemanator? si ce anume inseamna? si de unde iau acea recipisa?Multumesc.=D>
Index: 3336519
Numar inregistrare: Starea: Fisierul depus nu este o declaratie D112
Eroare: Eroare conectare server de verificare semnatura sau semnatura electronica este revocata.

Explica?ii
Prelucrarea poate fi într-una din st?rile:
In prelucrare. Fi?ierul este în prelucrare pe serverele centrale.V? rug?m reveni?i.
Fi?ierul nu este o declara?ie. Nu a fost înregistrat. Este necesar s? corecta?i documentul ?i s? relua?i depunerea.
Declara?ia are erori de validare. A primit num?r de înregistrare ?i s-a emis recipisa. Este necesar? corectarea erorilor indicate în recipisa ?i redepunerea declara?iei.
Declara?ia este valid?. Datele au fost verificate de serverul central ?i s-a constatat c? au fost îndeplinite criteriile de validare stabilite conform Anexei valid?ri. Datele se transmit institu?iilor beneficiare.
V? recomand?m s? desc?rca?i ?i s? p?stra?i recipisa.

Dupa cum vedeti am trimis-o din nou. am primit alt numar de index.-inreg dar mesajul este acelasi.
astazi am trimis- de 3 ori si am primit acelasi mesaj, el serverul nu obs.??? ce de la aceasi CUI sau trimis mai multe dec.112.............din raspunsul primit ce rezulta? este bine sau nu?.......nu spun ca sunt tare priceput la astfel de probleme cu calc. dar pana acum m-am descurcat...si cu ajutorul dvs. moderatorilor mult prea amabili. MULTUMESC>
Acolo unde ati citit chestia de-ati postat-o mai sus, vedeti ca exista un chenar unde scrie
Starea: Declaratia este valida

Asta scrie? Daca da, atunci mergeti pe linkul tot de acolo consultati recipisa, va duce pe o foaie unde scrieti indexul si CIF-ul asociatiei si va da o pagina - recipisa propriu-zisa pe care o salvati si o arhivati in calculator si o listati alaturi de declaratia 112 si de statul de plata.

Daca scrie
Fisierul depus nu este o declaratie D112
inseamna ca ati facut modificari in declaratie cat timp exista semnatura pe ea.
Deci mergeti la declaratie inapoi, stergeti semnatura, validati, semnati din nou si transmiteti-o din nou.

Nu aveti voie sa faceti modificari in declaratie, indiferent de care, nici macar sa validati daca aveti semnatura pe ea. Cu alte cuvinte ordinea obligatorie este:
- semnatura goala
- completati, modificati
- validati
- semnati
- salvati
Daca vreti sa modificati ceva:
- stergeti semnatura
- urmati aceeasi ordine de mai sus.
elga50, moderator
Multumesc, ambele situatii descrise de dvs. sunt prezentate in recipisa primita de la server, .
o persoana mi-a spus ca se poate sa dureze mai mult timp pina prelucreaza toate datele, o sa verific maine dimineata starea ei si o sa va mai comunic. multumescsi o seara buna tuturor.