Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca in conditii speciale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca in conditii speciale

buna ziua

deoarece lucrez 8 ore la calculator in fiecare zi,am dreptul la vreun spor suplimentar?
Scuze daca nu am fost destul de explicita in formulare,ceea ce am vrut sa spun folosind expresia "abia fiind reglementat",este ca abia dupa ce un spor este reglementat putem sa-l includem intr-un cim...caci altfel nu are o baza legala de acordare si nu am facut referire la faptul ca este un spor nou acordat.
Cat despre RI,nu am afirmat ca nu se pot inscrie aici astfel de sporuri ,dar, dupa cate cunoastem din Codul Muncii:

Regulamentul intern cuprinde cel putin urmatoarele categorii de dispozitii:
a) reguli privind protectia, igiena si securitatea in munca in cadrul unitatii;
b) reguli privind respectarea principiului nediscriminarii si al inlaturarii oricarei forme de incalcare a demnitatii;
c) drepturile si obligatiile angajatorului si ale salariatilor;
d) procedura de solutionare a cererilor sau a reclamatiilor individuale ale salariatilor;
e) reguli concrete privind disciplina muncii in unitate;
f) abaterile disciplinare si sanctiunile aplicabile;
g) reguli referitoare la procedura disciplinara;
h) modalitatile de aplicare a altor dispozitii legale sau contractuale specifice;
i) criteriile si procedurile de evaluare profesionala a salariatilor.
Regulamentul intern reglementeaza in principal aspecte de ordin disciplinar.
De aceea,atata timp cat exista un CCM valabil la nivel de unitate/ramura,sporurile sunt reglementate de acestasi nu prin RI.
ContSters136493, utilizator
Cred ca va contraziceti ... cititi lit.c din ceea ce trebuie sa cuprinda un R.I.... de alfel, textul de lege citat nu prevede faptul ca Regulamentul intern reglementeaza in principal aspecte de ordin disciplinar.

De altfel , nici nu exista vreun text de lege care sa specifice ca atata timp cat exista un CCM valabil la nivel de unitate/ramura,sporurile sunt reglementate de acesta si nu prin RI. Poate ne spuneti dvs care este acel text de lege , daca exista... mi se pare corect ca in momentul postarii unui raspuns sa existe si o baza legala a acelei afirmatii .. dar daca este sa postam doar de dragul postarii ....no commnet.