avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 774 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca in conditii speciale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca in conditii speciale

buna ziua

deoarece lucrez 8 ore la calculator in fiecare zi,am dreptul la vreun spor suplimentar?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:48, 1 Septembrie 2011
Scuze daca nu am fost destul de explicita in formulare,ceea ce am vrut sa spun folosind expresia "abia fiind reglementat",este ca abia dupa ce un spor este reglementat putem sa-l includem intr-un cim...caci altfel nu are o baza legala de acordare si nu am facut referire la faptul ca este un spor nou acordat.
Cat despre RI,nu am afirmat ca nu se pot inscrie aici astfel de sporuri ,dar, dupa cate cunoastem din Codul Muncii:

Regulamentul intern cuprinde cel putin urmatoarele categorii de dispozitii:
a) reguli privind protectia, igiena si securitatea in munca in cadrul unitatii;
b) reguli privind respectarea principiului nediscriminarii si al inlaturarii oricarei forme de incalcare a demnitatii;
c) drepturile si obligatiile angajatorului si ale salariatilor;
d) procedura de solutionare a cererilor sau a reclamatiilor individuale ale salariatilor;
e) reguli concrete privind disciplina muncii in unitate;
f) abaterile disciplinare si sanctiunile aplicabile;
g) reguli referitoare la procedura disciplinara;
h) modalitatile de aplicare a altor dispozitii legale sau contractuale specifice;
i) criteriile si procedurile de evaluare profesionala a salariatilor.
Regulamentul intern reglementeaza in principal aspecte de ordin disciplinar.
De aceea,atata timp cat exista un CCM valabil la nivel de unitate/ramura,sporurile sunt reglementate de acestasi nu prin RI.
Ultima modificare: Joi, 1 Septembrie 2011
ContSters136493, utilizator
Cred ca va contraziceti ... cititi lit.c din ceea ce trebuie sa cuprinda un R.I.... de alfel, textul de lege citat nu prevede faptul ca Regulamentul intern reglementeaza in principal aspecte de ordin disciplinar.

De altfel , nici nu exista vreun text de lege care sa specifice ca atata timp cat exista un CCM valabil la nivel de unitate/ramura,sporurile sunt reglementate de acesta si nu prin RI. Poate ne spuneti dvs care este acel text de lege , daca exista... mi se pare corect ca in momentul postarii unui raspuns sa existe si o baza legala a acelei afirmatii .. dar daca este sa postam doar de dragul postarii ....no commnet.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordare zile libere platite pentru evenimente deosebite in familie ileanacs ileanacs Buna ziua. Pentru mine este inca neclar: CCMN 2007-2010 este inca in vigoare ? Se aplica CCMN 2011-2014? Sau nici unul din acestea? Ca sa ... (vezi toată discuția)
Spor doctorat ContSters229751 ContSters229751 care este baza legala a acordarii sporului de doctorat in cazul in care nu ni se aplica legea salarizarii si nu avem nici contract colectiv de munca la nivel ... (vezi toată discuția)
Program redus in preaviz laura-jurist laura-jurist buna ziua pe perioada de preaviz , in caz de concediere pt reducerea postului, angajatorul este obligat sa accepte ca angajatul sa lucreze doar 4 ore/zi in ... (vezi toată discuția)