Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... insarcinata in timpul ccc
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

insarcinata in timpul ccc

Buna ziua,
Sunt insarcinata si trebuie sa nasc in septembrie. Primul copil are un an si sapte luni, certificat de grad I si as vrea sa stiu daca am vreo sansa sa se aplice legea noua, cu stimulentul de 600 de lei pentru nasterea celui de al doilea copil in timpul concediului de crestere pentru primul copil, si cum ar trebui sa procedez.
La directia muncii mi-au spus doar ca nu se poate, ca se prelungeste concediul pana cand primul copil implineste varsta de trei ani, apoi se prelungeste automat pana cand cel de-al doilea copil implineste 2 ani. Cu o singura indemnizatie :(
Multumesc mult
si pe legea veche, daca se nastea al doilea copil in timpul CCC se primea doar o indemnizatie si se prelungea CCC pentru al doilea copil.