Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare in invatamant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare in invatamant

buna ziua,
nu stiu exact care sunt pasii pentru a ocupa un post in sistemul de invatmant, adica unde pot solicita (la ce institutie), care sunt criteriile de angajare, ce studii sunt cerute ,sau legislatie privind incadrarea in sistem.
Am inteles ca se va schimba legislatia, ma puteti ajuta?
Va multumesc,
Legea educatiei nationale. Legea nr. 1/2011
Sectiunea 2 - Formarea initiala si continua. Cariera didactica

Art. 236 - 240

Pana la absolvirea primei promotii de master didactic, angajarea in invatamant se va face conform metodologiei privind mişcarea personalului didactic din învăţământul preuniversitar, Anexă la ordinul ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului nr. 5616/11.11.2010, pe care o aveti aici:
[ link extern ]
Centralizatorul privind disciplinele de învăţământ, domeniile şi specializările, precum şi probele de concurs valabile pentru încadrarea personalului didactic din învăţământul preuniversitar 2011 - Anexa OMECTS nr. 3184/26.01.2011
[ link extern ]
elena138, utilizator