avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCC 2 ani, intoarcerea la locul de munca?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCC 2 ani, intoarcerea la locul de munca?

Buna ziua.

Se poate sa ma intorc la locul de munca, daca am optat pt ccc 2 ani?
Daca da, se primeste acel stimulent de 500 lei?

multultumesc anticipat pentru raspunsuri
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:27, 6 Septembrie 2011
copilul este nascut dupa 01.01.2011
roxana_pop12 a scris:

copilul este nascut dupa 01.01.2011


Fiind nascut dupa aceasta data , atunci intrati sub incidenta prevederilor OUG nr.111/2010 care dispun ca veti beneificia de stimulentul de insertie in valoare de 500 lei numai daca va reintoarceti la munca nainte de implinirea varstei de un an a copilului.
nu mai inteleg.

factorZ a scris:

Daca copilul d-stra este nascut dupa 01.01.2011 si ati optat pentru plata indemnizatiei pana la 2 ani de la bun inceput cand ati depus cererea nu beneficiati de plata stimulentului de insertie lunar in valoare de 500 lei.


am optat pentru ccc 2 ani. ma pot intoarce sa iau stimulentul?
roxana_pop12 a scris:

nu mai inteleg.

factorZ a scris:

Daca copilul d-stra este nascut dupa 01.01.2011 si ati optat pentru plata indemnizatiei pana la 2 ani de la bun inceput cand ati depus cererea nu beneficiati de plata stimulentului de insertie lunar in valoare de 500 lei.


am optat pentru ccc 2 ani. ma pot intoarce sa iau stimulentul?



Nu veti beneficia de acest stimulent ... Art. 7 Din OUG nr.111/2010 prevede la alin.1 urmatoarele: Persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) obtin venituri supuse impozitului prevazute la art. 3, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 500 lei pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.

art. 2 alin. (1) lit. a se refera la persoanele care au optat pentru concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ccc 2 ani...dupa 1 an vreau sa ma angajez!!!! anamariaholban anamariaholban Buna ziua, Fiti amabili, am un baietel de aproape un an.Am nascut in dec 2010 si am optat pentru CCC 2 ani....as dori sa stiu daca mai beneficiez de cei 500 ... (vezi toată discuția)
Concediul pentru cresterea copilului razvan_dochia2002 razvan_dochia2002 Am intrat in CCC la data de 24.10.2010 (pe legea veche),daca dupa un an merg la munca primesc 500 de lei in plus la salariu sau de ei beneficiaza doar cei ... (vezi toată discuția)
Contract care sa nu mi afecteze concediul maternal ramonaf ramonaf sunt in concediu maternal, am primit acum o oferta de munca pe o perioada determinata pe care nu as vrea sa o ratez. cum as putea lucra legal dar sa nu mi ... (vezi toată discuția)