Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCC 2 ani, intoarcerea la locul de munca?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCC 2 ani, intoarcerea la locul de munca?

Buna ziua.

Se poate sa ma intorc la locul de munca, daca am optat pt ccc 2 ani?
Daca da, se primeste acel stimulent de 500 lei?

multultumesc anticipat pentru raspunsuri
copilul este nascut dupa 01.01.2011
roxana_pop12 a scris:

copilul este nascut dupa 01.01.2011

Fiind nascut dupa aceasta data , atunci intrati sub incidenta prevederilor OUG nr.111/2010 care dispun ca veti beneificia de stimulentul de insertie in valoare de 500 lei numai daca va reintoarceti la munca nainte de implinirea varstei de un an a copilului.
nu mai inteleg.

factorZ a scris:

Daca copilul d-stra este nascut dupa 01.01.2011 si ati optat pentru plata indemnizatiei pana la 2 ani de la bun inceput cand ati depus cererea nu beneficiati de plata stimulentului de insertie lunar in valoare de 500 lei.

am optat pentru ccc 2 ani. ma pot intoarce sa iau stimulentul?
roxana_pop12 a scris:

nu mai inteleg.

factorZ a scris:

Daca copilul d-stra este nascut dupa 01.01.2011 si ati optat pentru plata indemnizatiei pana la 2 ani de la bun inceput cand ati depus cererea nu beneficiati de plata stimulentului de insertie lunar in valoare de 500 lei.

am optat pentru ccc 2 ani. ma pot intoarce sa iau stimulentul?

Nu veti beneficia de acest stimulent ... Art. 7 Din OUG nr.111/2010 prevede la alin.1 urmatoarele: Persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) obtin venituri supuse impozitului prevazute la art. 3, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 500 lei pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.

art. 2 alin. (1) lit. a se refera la persoanele care au optat pentru concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an...