Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Motiv divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Motiv divort

Buna seara. O mare rugaminte. Ce motiv as putea invoca pentru un divort cat mai amiabil, in conditiile in care sotul meu nu este dispus sa accepte inaintarea lui. M-a amenintat ca va spune in fata instantei ca "nu are nevasta de lasat". In condintiile in care nu e de acord cam in cate termene ne-am duce pana la pronuntarea divortului?
Va multunesc
Da, in esenta, trebuie sa dovediti ca nu mai este posibila convietuirea cu sotul din motive imputabile lui, pe baza de probe administrate in fata instantei de judecata.
Simplul fapt ca nu este de acord cu divortul nu constituie un impediment major in desfacerea casatoriei daca veti dobedi ca respectiva casatorie nu mai poate continua.
Eu m-am opus divortului , am scris aceasta si in intampinare , nu am avut o viata usoara alaturi de fostul meu sot , insa primul meu gand a fost ca vor suferi copiii si am vrut sa imi salvez casnicia , dar pana la urma la cel de-al 3-lea termen , ne-a divortat . Nu am rezolvat nimic opunandu-ma divortului.
Daca sotul a administrat probe in sustinerea actiunii sale a reusit.Probabil ca a avut si avocat intrucat singur nu as crede ca ar fi reusit...
Chiar as paria ca a avut angajat avocat...
trebuie dovedita culpa sotului ca altfel va respine,nu are imp.ce zice el;luati-va av.