Forum Discuţii diverse Discuţia la modă De la ce varsta sunt permise nesimtirea si ...
Discuție deschisă în Discuţia la modă

De la ce varsta sunt permise nesimtirea si impertinenta?!

Oare este permis unei persoane sa devina impertinenta si nesimtita sub pretextul varstei , experientei si pozitiei?
X-(
Nu inteleg cum pot asemenea persoane sa mai pretinda respect , pe cand acest cuvant le este strain in vocabular....
Aveti experiente similare cu astfel de persoane?
elena138,ati dat raspunsul la intrebare.
Buna intrebarea Elenei!
Am trecut pe langa afirmatia lui @accente aproape nepasatoare, dar m-am oprit la intrebarea Elenei.

A invata si a-ti insusi sunt doua notiuni, in opinia mea, la un pas una de cealalta.
Ca sa fiu mai sugestiva am sa dau exemplul unui zid care se acopera cu o vopsea oarecare sau cu o vopsea polimerizata. Ei bine, vopseaua obisnuita, din cauza intemperiilor, a loviturilor mecanice, a diverselor alte cauze ajunge sa se scorojeasca si sa cada. Zidul s-a invatat un timp cu ea dupa care s-a dezgolit la loc, asa cum a fost la inceput.
Cu vopseaua polimerizata lucrurile stau un pic altfel. Substanta vopselei acesteia speciale are proprietatea ca se combina chimic cu substanta superficiala a zidului, se intrepatrund si fac corp comun. Zidul si-a insusit vopseaua.

Bunica mea m-a invatat de copil sa dau buna ziua cand intru intr-o incapere cu oameni intr-insa. Daca numa' invatam si nu mi-as fi insusit aceasta invatatura, acum as fi intrat, n-as fi salutat si as fi fost calificata nedorit...

Deci invatatura o capeti din diverse surse, la un moment dat in viata, dar ea poate sa fie sau nu insusita. Iti ramane sau ti se sterge din cap. Chiar termenul de insusire sugereaza intrepatrunderea dintre mintea ta si invatatura primita pe care o vei pastra toata viata in sinele tau.
elga50, moderator
De la ce varsta este permisa nesimtirea si impertinenta?!

Conform intrebarii de mai sus,un raspuns veridic/pertinent ar fi unul singur:

Nesimtirea si Impertinenta- nu trebuie sa fie permise la nici o varsta ,intr-o societate sanatoasa !

Din pacate,acest 'STIL'murdar care se poate numi comportament,il intalnim din ce in ce mai des in randul functionarilor publici ,al Patronilor de carton (adica cei fara studii si educatie care s-au imbogatit din hotie si ticalosie).
Poate a-ti urmarit scenarii filmate ale politicienilor,care au nesimtirea si impertinenta specifica gradului lor de civilizatie.
Invectivele,barfa,scandalurile si toate tertipurile murdare pe care le folosesc doar ca sa ajunga la un scop binedefinit,intregesc 'RETETA'nesimtirii si impertinentei publice de care se fac vinovati toti acei care pretind ca suntÇULTI','TITRATI'[EDITAT - discutam ideea, nu persoana. Multumesc].

La asemenea exemple ,nu poti sa stai indiferent intr-o societate care are asemenea exemplare.

Pai,daca un copil vede la televizor,ori in direct,asemenea comportamente pe viu,in societate,desigur,ca,va considera ca asa este normal,bine si frumos,sa faca si el,pentru a deveni sus-pus,milionar ori vedeta/star .Nu-i asa?

Daca mintea s-ar vinde la bucata ori per kilogram......buna afacere ar mai fi!
Ares-3, moderator
"Justitia este gloria incoronata a virtutilor”
Marcus Tullius Cicero
"Educatia este gloria incoronata a virtutilor”
accente
accente a scris:

Educatia nu se invata,educatia se insuseste.

Eu zic ca educatia inseamna aplicarea sistematiaca a masurilor adecvate in vederea formarii intelectuale, morale sau fizice ale oamenilor, ale societatii-aici este mai greu-( deh, nu-i def DEX nu ma certati prea tare!:">)
Educatia se invata !
Educatia este o activitate sociala!
Educatia ......nu se transmite genetic, nu se transmite prin contact sexual!:sorry:
Educatia....avem de invata!;)
Bunul simt.....avem de educat!
Nesimtirea, nu-i mostenire genetica, nu poate fii transmisibila. Raman la ideea mea ca este doar o stare de fapt.
P.S. Exista si varianta, prin educatie iti insusesti bunele maniere/moravuri atat pentru acasa cat si pentru societate
O seara buna!