Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termen contestare decizie desfacere CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termen contestare decizie desfacere CIM

S-a modificat cumva termenul de 30 de zile de la data comunicarii in care poate fi contestata in instanta o decizie privind desfacerea CIM ? Am auzit o varianta ca s-ar fi modificat la 45 zile, este adevarat ? Multumesc anticipat !
dumneavoastra va referiti la un caz particular (concediere pe motive ce tin de persoana angajatului) pe cand intrebarea avea caracter general. Ce termene se aplica, in cazul concedierii colective sau a concedierii pentru motive ce nu tin de persoana angajatului, sau pur si simplu o decizie in caz de demisie?
Cu respect,dvs.v-ati referit la intreaga paleta a desfacerii cim (inclusiv a desfacerii cim ca si sanctiune disciplinara) ceea ce nu este in conformitate cu prevederile Codului Muncii.Repet,in cazul desfacerii cim ca si abatere disciplinara a angajatului sunt aplicabile doar prevederile Codului Muncii.
Ca si caz particular, este vorba de o desfacere a CIM din motive disciplinare .
in acest caz, mea culpa
Rentzu a scris:

S-a modificat cumva termenul de 30 de zile de la data comunicarii in care poate fi contestata in instanta o decizie privind desfacerea CIM ? Am auzit o varianta ca s-ar fi modificat la 45 zile, este adevarat ? Multumesc anticipat !

Da, s-a modificat .. art.211 lit.a din Legea nr.62/2011 a abrogat implicit prevederile art.268 alin.,1 lit.a C.mun. , astfel incat masurile unilaterale de executare, modificare, suspendare sau incetare a contractului individual de munca, inclusiv angajamentele de plata a unor sume de bani, pot fi contestate in termen de 45 de zile calendaristice de la data la care cel interesat a luat cunostinta de masura dispusa.

O derogare de la aceasta prevedere o consituie , asa cum s-a mai spus , contestarea deciziei de desfacere disciplinara a c.i.m. care se ataca in instanta in termen de 30 de zile calendaristice de la data în care s-a comunicat decizia respectiva.