Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... valoare tern agricol
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

valoare tern agricol

Buna ziua, va rog sa ma ajutati in a gasi o solutie privind stabilirea unei juste valori a unui teren agricol situat in extravilan care va fi strabatut de varianta ocolitoare a orasului. Terenul mi-a fost evaluat la 0,3 ron/ metrul patrat, in ciuda faptului ca ministrul agriculturii a declarat ca valoarea terenurilor agricole poate atinge valori de mii de euro/hectar, indemnind totodata prorpietarii sa nu il vanda pe sume derizorii. In textul legi se vorbeste despre o despagubire" la justa valoare ", dar nu stiu cum pot sa cuantific in mod corect aceasta expresie, deoarece chiar la notariat , de regula, nu se declara cu adevarat suma tranzactiei, din diverse motive.
Multumesc mult
evaluarea se face prin aplicarea urmatoarelor formule: Vta=Vn x 25 ani... (Vta"valoarea de randament a terenului arabil,lei/ha")..(Vn="venitul net,lei/ha")...si se imparte la mp
Multumesc mult pentru raspunsul trimis. V-as ruga sa-mi dati si ''baza legala" din care a-ti exras formula de calcul, pentru a putea sa imi sustin solicitarea. Multumesc