Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Legalizare copie xerox hotarare de divort - unde ?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Legalizare copie xerox hotarare de divort - unde ?

Buna seara !
Am urmatoarea problema :
Am o hotarare de divort definitiva si irevocabila emisa in 2003 si legalizata in acelasi an.
Pentru dosarul de emigrare in Canada imi trebuie o copie xerox legalizata a acelei hotarari de divort.
Restul copiilor actelor necesare in dosarul de emigrare ( acte de studii, acte care atesta vechime in munca etc ) le-am legalizat la un notar. Dar pt hotararea judecatoreasca de divort notarul mi-a spus ca legalizarea se face la tribunal. Mentionez ca domiciliul actual este in alt judet decat cel in care a avut loc procesul de divort. Unde trebuie sa legalizez aceasta copie xerox dupa hotararea de divort : la tribunalul care a emis-o sau la cel in a carui raza teritoriala exista domiciliul actual ? Ce acte imi sunt necesare pt legalizare in afara de hotararea de divort ( taxe, timbre etc ) ?
Multumesc !
Scuze :hammer:Birourile specializate ale Prefecturilor vor apostila actele care intra in competenta MAE, apostila urmand a fi aplicata pe actele administrative de catre Secretarul General al Prefecturii, iar ...Tribunalele vor apostila copiile si traducerile actelor, legalizate la notar.

Actele se pot prezenta pentru apostilare sau legalizare personal sau prin mandatar (pe bază de procură notarială).

De retinut ca, pentru recunoasterea internationala, certificatele de nastere si casatorie se traduc, dupa apostilare, in limba tarii de destinatie de catre un traducator autorizat, inclusiv apostila, urmand apoi sa fie legalizate de catre un notar public, in final traducerea legalizata fiind supralegalizata de catre Tribunal.

Tribunalele (de la 1 sept. 2005) potrivit art.1 literele a, c si d din Conventia de la Haga, vor apostila pentru :

- documentele care emană de la o autoritate sau de la un funcţionar al unei jurisdicţii a statului, inclusiv cele care emană de la ministerul public, de la un grefier sau de la un executor judecătoresc;

- actele notariale;

- declaraţiile oficiale, cum ar fi: cele privind menţiuni de înregistrare, viza de învestire cu dată certă şi legalizări de semnătură, depuse pe un act sub semnătură privată.

· prefecturile, pentru:

- documentele administrative.

In acest sens, incepand din data de 1 noiembrie 2004, va puteti adresa Secretarului General al Prefecturii Judetului, pentru aplicarea apostilei pe urmatoarele

Acte care pot fi apostilate

Certificat de stare civila - in original, model nou, emis incepand cu 1.01.1998*, certificate de nastere, casatorie sau deces, adeverinte diverse emise de catre primarii

Certificat de nastere – in original

Certificat de cazier judiciar - in original, eliberat cu cel mult 6 luni in urma**, de la sectia de politie in care domiciliaza solicitantul sau de la Inspectoratul Judetean/General al Politiei Romane

Adeverinta prin care se atesta domiciliul si cetatenia persoanei sau statutul juridic fata de statul roman - in original, eliberata de formatiunile judetene de evidenta informatizata a persoanei, respective Directia Judeteana/Generala de Evidenta Informatica a Persoanei

Adeverinta prin care se atesta vechimea in munca *** - vizata in prealabil de Casa Judeteana/Nationala de Pensii si alte Drepturi de Asigurari Sociale,

Act de studii - in original, vizat in prealabil de ministerul emitent (Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului – Centrul National de Recunoastere si Echivalare a Diplomelor)

Act cu caracter medical, adeverinte medicale, autorizatii de libera practica medicala, numai dupa ce au fost vizate in prealabil de catre Ministerul Sanatatii

Adeverinta de calificare in diferite meserii - in original, vizat in prealabil de Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei – Directia Judeteana/Generala a Fortei de Munca

Certificat de botez/ cununie - in original, vizat in prealabil de Directia judeteana pentru cultura, culte si patrimoniu cultural national,

Document cu caracter comercial**** Certificat de Camera de Comert si Industrie a Romaniei si a Municipiului Bucuresti sau camerele de comert si industrie judetene, dupa caz

Nota:

* - certificatele de stare civila (de nastere, casatorie, respectiv deces) emise inainte de 1.01.1998 trebuie schimbate cu altele noi. Schimbarea se face la oficiile unde sunt pastrate actele de stare civila;