Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contractul de inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contractul de inchiriere

Daca locuinta se afla in Bacau, contractul de inchiriere trebuie facut obligatoriu in Bacau sau se poate incheia si in Bucuresti? Se incheie la finante sau la notar? Ce drepturi se pot da chiriasilor? Multumesc.
Pentru drepturi si obligatii cititi noul Cod Civil la capitolul despre contractele de locatiune)
Alexandru Munteanu, Avocat
procmarci a scris:

adutescu a scris:

Se poate incheia oriunde, sub semnatura privata ( doar intre parti) sau la notar, nu conteaza. Proprietarul are obligatia sa il inregistreze la fisc, in localitatea (circumscriptia) unde se afla imobilul.

Nu are importanta unde se afla imobilul, inregistrarea se face la domiciliul proprietarului, pentru a i se putea emite decizia de impunere pentru venituri din chirii.
Numai daca il intocmiti la notar va trebui un notar din zona unde se afla imobilul, dar tot va trebui inscris la finante.

Pai pot sa merg la Finantele din Bucuresti, fara sa ma deplasez in orasul unde se afla imobilul cu pricina? E obligatorie si prezenta chiriasilor?
Depunerea contractului la AFP este stricta obligatie a proprietarului, nu este necesara prezenta chiriasului.
Intrebam pentru ca domiciliul e in alt oras decat imobilul si munca nu imi permite sa ma deplasez. De aceea intrebam daca pot sa fac la locul domiciliului meu sau daca e obligator de facut in orasul unde se afla imobilul, sa mearga chiriasii la finante dupa ce facem un contract de mana.
Chiar este recomandat sa-l inscrieti la Bucuresti, iar prezenta chiriasilor nu este necesara, daca acel contract este semnat de ei.
Chiriaşul nu are nicio legătură cu obligaţia proprietarului de a se înregistra la fisc, în schimb proprietarul are obligaţia de a plăti impozit.
Pentru incheierea acestor contracte sunt necesare urmatoarele acte:
- contractul de inchiriere in 3 exemplare;
- extrasul de carte funciara nu mai vechi de 15 zile sau copia dupa act de proprietate;
- copiile actelor de identitate ale proprietarilor;
- copia codului unic de inregistrare fiscala, daca proprietarul este persoana juridica;
- declaratia de venit estimativa completata de fiecare coproprietar.
Contractele de inchiriere trebuie inregistrate in termen de 15 zile de la semnare.
La art. 61 din Codul fiscal se stipuleaza ca "veniturile din cedarea folosintei bunurilor sunt venituri in bani si/sau in natura, provenind din cedarea folosintei bunurilor mobile sau imobile, obtinute de catre proprietar, uzufructuar sau alt detinator legal".
Acestea se impoziteaza in cote forfetare, astfel: 25% din valoarea venitului este scutit de impozit, iar pentru restul de 75% se plateste cota de 16%.
Marcel Mihalache, Avocat