Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Art. 317 - Independența patrimonialã a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Art. 317 - Independența patrimonialã a soților

Art. 317

Independenţa patrimonială a soţilor
(1) Dacă prin lege nu se prevede altfel, fiecare soţ poate să încheie orice acte juridice cu celălalt soţ sau cu terţe persoane.

... sa inteleg ca inclusiv vanzare, intretinere, renta etc. Nu se spune nimic de natura bunului dobandit (propriu/comun) si nici de natura contraprestatiei... Cumpar un bun propriu al sotului cu ce? Cu salariu nu prea ca e bun comun...
klewos, utilizator
pai independenta ... nu presupune limitari a exercitarii drep de prop:)
mirarea nu da bine:">..sotul poate cumpara cu bunurile pe care le are, in aceleasi conditii de independenta, de la oricine, inclusiv de la sot
"Art. 317
Independenţa patrimonială a soţilor
(1) Dacă prin lege nu se prevede altfel, fiecare soţ poate să încheie orice acte juridice cu celălalt soţ sau cu terţe persoane."

Vezi Art. 345, 346, 347, etc.
...pe mine nu ma interesa ce acte poate incheia sotul cu tertii(astea sunt cunoscute si din codul familiei) ci elementul de noutate :actele pe care le pot incheia sotii intre ei...
:DCe-i greu de inteles in acest articol de lege?
Independenta patrimoniala intre soti,,inseamna ca,fiecare are dreptul sa fie unic propietar al unui bun-mobil,imobil,alte bunuri-fara ca sotul/sotia,sa poata beneficia de acel bun.
In cazul in care,titularul/a,considera ca sotul/sotia,merita pe deplin ,ca sa-i daruiasca prin act de vanzare-cumparare unul din bunurile personale ,atunci,tranzactia poate avea loc,conform art.317 - Independența patrimonială a soților=D>
ok...bunul cumparat e propriu sau comun...ma refer pe regimul comunitatii legale...ca dace e comun parca e contract cu sine insusi...eu vand un bun al meu propriu sotia il cumpara ca bun comun casatorita fiind tot cu mine...