Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... dobanzi bancare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

dobanzi bancare

am un credit ipotecar din 2004 cu dobanda de 9.5.%
Incepand cu luna 02.2011 s-a modificat de 2 ori in crestere , dobanda ajungand acum la 10.12%.
Am mers la banca si mi s-a comunicat ca dobanda se modifica trimesctrial in functie de EURIBOR, ca urmare a aplicarii Ord 50/2010.
E legal ceea ce se intampla?
Vedeti tovarasi, politicienii nostri scumpi nu au fost in stare sa "repuna pe roate" legea caroliana. Sa vorbim de posibila introducere a legii falimentului personal?! HA! Bietii romani erau salvati doar cu legea postata mai sus si care are 70 ani. De la un DAE de 17%, daca ar scadea la DAE 8 % va puteti ce ajutor ar avea unul cu rata de 1000 de euro?! Deocamdata politicienii s-au chinuit sa "emita enuntul camatarului". Este strigator la cer!

www.avocatnet.ro/content/art...
asta cu ce s-au chinuit politicienii, cu combaterea camatarului persoana fizica e asa, la deruta populatiei (si a europei)... cum ca si in romania s-ar combate camataria:))

... exista insa o initiativa, mult mai interesanta (chiar daca plafonul e prea ridicat (mult mai ridicat ca in perioada interbelica), macar ca idee), de combaterea si a camatarilor persoane juridice institutii financiare (IFN-uri):

"...
„(11) Se interzice instituţiilor financiare nebancare practicarea unor dobânzi care depăşesc plafonul prevăzut la alin.(11) al art.14.”..

[ link extern ] /

dar cum mai toate ifn-urile sunt ale bancilor, iar bancile, normal, ar fi urmat si ele...

... bietu' deputat cred ca nici n-a apucat sa-si citeasca initiativa-proiect.
... sau si daca a citit-o, tot aia e...

jeorj, utilizator